Premier Morawiecki spotkał się w Brukseli z premier May

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
14 grudnia 2017, 20:27
Stan negocjacji ws. Brexitu, potwierdzenie strategicznych relacji i partnerstwa były wśród tematów rozmów premiera Mateusza Morawieckiego z szefową brytyjskiego rządu Theresą May na marginesie szczytu UE w Brukseli - poinformowała PAP kancelaria premiera.

Jak podkreślono, rozmowa między Morawieckim a May była rozmową w cztery oczy, podczas której szefowa brytyjskiego rządu złożyła gratulacje nowemu premierowi Polski.

"Nastąpiła wymiana opinii, poglądów na temat aktualnego stanu negocjacji ws. Brexitu" - zaznaczyła Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

"Potwierdzone też zostały strategiczne relacje i partnerstwo z Wielką Brytanią" - dodano.

Swoją pierwszą wizytę zagraniczną Morawiecki rozpoczął od spotkania w Brukseli z szefami rządów państw Grupy Wyszehradzkiej. Następnie wraz z premierami krajów V4 rozmawiał z premierem Włoch Paolo Gentilonim i szefem KE Jean-Claude'em Junckerem.

W trakcie pierwszego dnia szczytu premier wziął także udział w inauguracji strategicznej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności UE (PESCO).

W czwartek wieczorem Morawiecki będzie rozmawiał z przywódcami państw unijnych m.in. na temat migracji, przedłużenia sankcji wobec Rosji oraz przeniesienia przez USA ambasady w Izraelu do Jerozolimy.

Z kolei w piątek szefowie państw i rządów 27 krajów unijnych będą decydować, czy dać zielone światło kolejnej fazie rozmów dotyczących wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty.

Premier May jest rozczarowana przyjętą przez brytyjski parlament poprawką do ustawy o Brexicie, dającą mu prawo zatwierdzenia ostatecznego porozumienia wynegocjowanego przez rząd z KE. Zapewnia przy tym, że nie przeszkodzi to w Brexicie.

Przegłosowana w środę poprawka to część debatowanego w brytyjskim parlamencie projektu ustawy o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, która wraz z zakończeniem Brexitu w marcu 2019 roku ma pozostawić ok. 12 tys. zapisów unijnego prawa w prawie brytyjskim. Ma to zapewnić ciągłość prawną po opuszczeniu Wspólnoty.

Autor poprawki, prounijny poseł torysów Dominic Grieve przekonywał, że zapis ten odbierze rządowi "czek in blanco" w sprawach związanych z Brexitem.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z UE 29 marca 2017 roku i opuści Wspólnotę 29 marca 2019 roku.

Z Brukseli Mateusz Roszak (PAP)

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: PAP
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj