Według rzecznika prezydenta Korei Płd., Juna Janga Czana, prezydent Chin Xi Jinping oraz prezydent Korei Płd. Mun Dze In doszli do porozumienia w sprawie czterech zasad, aby zapewnić pokój i stabilność na Półwyspie Koreańskim.

Zgodnie z ustalonymi zasadami nigdy nie powinno się dopuszczać do wybuchu wojny, a wszystkie kwestie związane z półwyspem, w tym denuklearyzacji, należy rozwiązywać na drodze negocjacji. Przywódcy podkreślili również, że poprawa stosunków między dwiema Koreami ułatwiłaby ostateczne rozwiązanie problemów na Półwyspie Koreańskim.

Według rzecznika Czana obaj przywódcy stanowczo naciskali na Koreę Płn., aby zaprzestała prowokacji i podzieliła powszechne przekonanie, że jej programy nuklearne i rakietowe stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla regionu, ale również dla Azji Północno-Wschodniej i całego świata.

W celu rozwiązania tych kwestii prezydent Mun zaproponował ożywienie konsultacji trójstronnych między Koreą Płd., Chinami i Stanami Zjednoczonymi oraz Koreą Płd., Chinami i Japonią. Obaj prezydenci zgodzili się również ustanowić tzw. gorącą linię telefoniczną pomiędzy Pekinem a Seulem, aby utrzymać ścisłą komunikację między państwami.

Dwustronne stosunki między Chinami a Koreą Płd. zostały w ostatnim czasie nadszarpnięte. Ubiegłoroczna decyzja Seulu o zezwoleniu na instalację amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) zirytowała Pekin, który uważa ten system za zagrożenie dla swojej suwerenności. Chińskie władze podjęły szereg nieoficjalnych działań odwetowych, między innymi wobec działających w kraju południowokoreańskich firm, choć Pekin nigdy nie przyznał, że miało to związek z decyzją o THAAD.

System THAAD przeznaczony jest do niszczenia głowic pocisków balistycznych w ostatniej (terminalnej) fazie ich lotu. W związku z zagrożeniem rakietowym ze strony Korei Północnej elementy THAAD rozmieszczono na będącej nieinkorporowanym terytorium USA wyspie Guam na Oceanie Spokojnym oraz w Korei Południowej.

Wizyta Muna, przypadająca na 25-lecie nawiązania oficjalnych relacji dyplomatycznych między Seulem a Pekinem, będzie „znaczącym krokiem w stronę odbudowy wzajemnego zaufania” i pomoże „przywrócić normalne relacje” - zapowiadała w tym tygodniu szefowa południowokoreańskiej dyplomacji Kang Kiung Wha. (PAP)

ron/ mmp/ mc/