Morawiecki podkreślił, że pierwszy raz miał okazję spotkać Orbana na pogrzebie Imre Nagya w połowie czerwca 1989 r. w Budapeszcie. Wspomniał w tym kontekście przemówienie węgierskiego premiera dotyczące konieczności opuszczenia Węgier przez wojska radzieckie.

Jak dodał, od tamtego czasu Polska i Węgry odważnie stawiały swoje cele, przystąpiły wspólnie do NATO i UE. Morawiecki wręczył również Orbanowi książkę poświęconą Solidarności Walczącej.

Morawiecki zaznaczył, że Polska i Węgry mają wspólne spojrzenie na bieżące problemy. W tym kontekście podkreślił, że środowa rozmowa z Orbanem dotyczyła m.in. Grupy Wyszehradzkiej.

"Grupa Wyszehradzka jest kluczową częścią Europy Środkowej i UE, która daje UE solidny wzrost gospodarczy, bezpieczeństwo, również stabilność polityczną i mocno proeuropejską postawę" - powiedział.

"Wierzymy w Europę, wierzymy w wartości europejskie, chcemy je razem budować" - dodał szef polskiego rządu.

Kwestie energetyczne

Rozmowa z premierem Węgier Viktorem Orbanem dotyczyła m.in. kwestii energetycznych, w tym budowy interkonektora polsko-słowackiego i Baltic Pipe - poinformował w środę na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Jak zapewniał, Polska chce być hubem gazowym w regionie.

Premier pytany na konferencji o dziedzinach możliwej współpracy z Węgrami wymienił m.in. kwestie energetyczne, w tym budowy interkonektora polsko-słowackiego, który - jak dodał - jest brakującym elementem gazociągu z Polski na Węgry oraz Baltic Pipe.

"Terminal LNG w Świnoujściu już jest. Chcemy móc być takim hubem gazowym, oczywiście do tego trochę wysiłku trzeba wykonać" - mówił.

Morawiecki poinformował, że rozmowa z Orbanem dotyczyła też kwestii Trójmorza, a także połączeń kolejowych z Węgier do Polski i Serbii oraz Via Carpatii.

Szef polskiego rządu był również pytany o możliwość rozszerzenia Grupy Wyszehradzkiej o kolejne kraje. Jak zaznaczył, V4 jest gotowa na "skuteczną współpracę" z takimi krajami, jak Austria oraz państwa bałtyckie, bałkańskie. "Oczywiście, ze taką współpracę nie tylko dopuszczamy, ale staramy się ją inspirować" - zapewnił.

>>> Zobacz również: "EUobserver": Nowy polski premier odwiedza Węgry. To afront dla Brukseli

>>> Czytaj też: Orban: Polska i Węgry są motorem gospodarczym tej części Unii Europejskiej