Jak poinformował ratusz w Bragancy, w rejonie tego miasta z powodu zasp zamknięte zostały szkoły podstawowe. “Trudności w dojeździe do nich mieli zarówno rodzice z dziećmi, jak i kadra pedagogiczna” - napisały w komunikacie władze samorządowe.

Przedstawiciele regionalnej obrony cywilnej przekazali, że w samej Bragancy drogi zostały przetarte w środę przed południem po wyjechaniu na ulice pługów śnieżnych. Trwają prace przy usuwaniu śniegu z zablokowanych dróg dojazdowych do miasta.

Kilkadziesiąt innych dróg jest nieprzejezdnych w czterech innych dystryktach Portugalii: Castelo Branco, Vila Real, Guarda oraz Viseu. Synoptycy przewidują tam dalsze opady śniegu po południu w środę.

Jak powiedział PAP Antonio Sena, rolnik z dystryktu Castelo Branco, choć niskie temperatury powietrza i zasypane śniegiem drogi stanowią duże utrudnienie dla mieszkańców regionu, to okoliczna ludność cieszy się z powodu wypełnienia przez śnieg wyschłych koryt rzek.

“Nie mieliśmy tu deszczu od kilkudziesięciu miesięcy, a panująca susza wkroczyła w fazę ekstremalną, dlatego cieszymy się, że topniejący śnieg nawodni nasze tereny rolne” - powiedział Sena.

Śnieg pada również w północno-zachodniej i zachodniej Hiszpanii. Szczególnie intensywne opady śniegu z deszczem spodziewane są po południu w Galicii, gdzie meteorolodzy zapowiadają też silny wiatr oraz grad. Na większości terytorium Hiszpanii udało się już usunąć zaspy powstałe na skutek intensywnych śnieżyc z niedzieli i poniedziałku.

Padający w większości hiszpańskich prowincji śnieg doprowadził w poniedziałek do zablokowania ponad 50 krajowych dróg. Najwięcej nieprzejezdnych tras znajdowało się w prowincjach Avila, Valladolid, Salamanka, Nawarra oraz Kantabria.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)