Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele zacznie obowiązywać 1 marca. Zakaz handlu w niedziele będzie wprowadzany stopniowo. W 2018 roku zakaz handlu w niedziele nie będzie obowiązywał w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca, a w 2019 już tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. Jeśli w którąś z tych niedziel przypadnie święto, to niedziela handlowa „przepada”.

W 2020 roku będzie obowiązywał już całkowity zakaz handlu w niedziele z kilkoma wyjątkami. Zakaz handlu w niedziele nie będzie obowiązywał w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia oraz w niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy.

KALENDARZ NIEDZIEL HANDLOWYCH 2018 W PDF DO POBRANIA TUTAJ:

attachment KALENDARZ NIEDZIEL HANDLOWYCH 2018 DO DRUKU
pobierz plik
Reklama

Dodatkowo, zaczynając już od tego roku, handel w niedziele będzie dozwolony w niedzielę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc oraz w dwie niedziele bezpośrednio poprzedzające Boże Narodzenie.

Przyjęta przez Sejm ustawa zakłada też, że w sobotę poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy oraz 24 grudnia, czyli w Wigilię, handel będzie dozwolony do godziny 14:00. Według ustawy postanowienie to będzie obowiązywało również w przypadku, gdy Wigilia wypadnie w niedzielę.

Stworzyliśmy kalendarz, dzięki któremu nie pogubisz się w datach niedziel handlowych w 2018 roku. Po kliknięciu w link będziesz mógł dodać go do swojego kalendarza Google lub iCal.

>>> POBIERZ KALENDARZ NIEDZIEL HANDLOWYCH 2018 – KALENDARZ GOOGLE

>>> POBIERZ KALENDARZ NIEDZIEL HANDLOWYCH 2018 – KALENDARZ ICAL

Uwaga! Zauważyliśmy, że niektóre media podające wykaz niedziel handlowych na 2018 rok podają błędnie, że sklepy będą zamknięte 16 grudnia. Ustawa jednak jasno stwierdza, że bezpośrednio przed Bożym Narodzeniem obowiązują dwie niedziele handlowe - sklepy będą więc tego dnia otwarte.

Kogo nie obowiązuje zakaz handlu w niedziele?

Podział na niedziele pracujące i niepracujące nie będzie obowiązywał wszystkich rodzajów sklepów. Handel w niedziele będzie dozwolony w takich miejscach jak stacje benzynowe, kwiaciarnie, apteki i punkty apteczne, piekarnie, cukiernie, lodziarnie, sklepy z pamiątkami i dewocjonaliami, placówki pocztowe, sklepy z prasą, a także sklepy sprzedające bilety komunikacji miejskiej i wyroby tytoniowe. Otwarte będą też m.in. sklepy na dworcach kolejowych i lotniskach, w strefach wolnocłowych oraz punkty sprzedaży w środkach komunikacji miejskiej. Pełną listę sklepów, których nie obowiązuje zakaz handlu w niedziele, znajdziesz tutaj.

Ustawa przewiduje karę grzywny za złamanie zakazu handlu w niedziele w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł., a nawet - przy uporczywym łamaniu zakazu - karę ograniczenia wolności.

Projekt ustawy trafił do Sejmu jesienią 2017 r. jako inicjatywa obywatelska autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzi m.in. NSZZ "Solidarność".

>>> Zobacz też: Niedziele handlowe 2019. Kiedy nie obowiązuje zakaz handlu w niedziele?