Prezydent Polski będzie gościł 16 lutego z wizytą na Litwie w ramach uroczystości z okazji 100. rocznicy niepodległości kraju.

„Podczas spotkania prezydentów zostanie poruszony temat bezpieczeństwa” - powiedział Nerijus Aleksiejunas w piątkowym wywiadzie dla litewskiej agencji informacyjnej ELTA, wskazując, że jest "wiele spraw do omówienia przed lipcowym szczytem NATO w Brukseli, podczas którego wiele uwagi będzie poświęcone bezpieczeństwu regionalnemu i cyberbezpieczeństwu”.

Według doradcy prezydent Dalii Grybauskaite przywódcy państw będą rozmawiać też o energetyce, m.in. o synchronizacji sieci elektroenergetycznych trzech państw bałtyckich przez Polskę z europejską siecią kontynentalną, o projekcie Nord Stream 2, o połączeniu gazowym z Polską, budowie elektrowni atomowej na Białorusi.

„Temat polskiej mniejszości na Litwie nie będzie kluczowy podczas rozmowy prezydentów Litwy i Polski i nie powinien zdominować kwestii strategicznych” - powiedział doradca prezydent Grybauskaite.

Mówiąc o stosunkach Polski z Unią Europejską, Nerijus Aleksiejunas zaznaczył, że „celem jest uniknięcie głosowania ws. uruchomienia artykułu 7.”. „Teraz ważne jest, by dać czas nowemu premierowi Polski, gdyż wierzymy, że tę kwestię można rozstrzygnąć tylko w drodze dialogu, a nie sankcji czy kar” - powiedział doradca.

Aleksiejunas powiedział, że wizyta prezydenta Dudy w Wilnie z okazji 100. rocznicy niepodległości kraju będzie też wizytą dwustronną. Zaznaczył, że „jest to ważne, gdyż będzie to pierwsze od pięciu lat spotkanie dwustronne z prezydentem Polski”.

„Spotkanie dwustronne prezydentów odbywa się, bo mamy wiele wspólnych tematów i oczekujemy pewnych wyników” - powiedział doradca prezydent Litwy.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)