"Polska delegacja w Davos była bardzo aktywna, było widać, że wśród kwestii ekonomicznych te energetyczne dominują, przynajmniej w przekazie medialnym" - powiedział PAP Maciążek.

Jak ocenił, dostawy gazu były głównym tematem spotkań premiera Mateusza Morawieckiego i prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami amerykańskiej administracji. Duda spotkał się m.in. z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Jak zaznaczył Maciążek, PGNiG planuje rozwój importu skroplonego gazu i podpisywanie kolejnych umów na dostawy LNG do gazoportu w Świnoujściu. "Więc być może kontrakty te będą dotyczyć właśnie kierunku amerykańskiego" - powiedział.

Jak dodał, pojawiły się też inne kwestie energetyczne, więc widać, że polskie władze kładą na nie duży nacisk. "Wybijającym się tematem był temat Nord Stream 2" - zaznaczył Maciążek. Jak wskazał, podkreślano, że strony amerykańska i polska mówią o planach budowy tego gazociągu jednym głosem, "że jest to wrogi dla nich projekt geopolityczny, nie mający nic wspólnego z wolnym rynkiem" - powiedział.(PAP)

autor: Wojciech Krzyczkowski

edytor: Dorota Skrobisz