Makiej wskazał w wywiadzie, że porozumienie o uznaniu wiz jest związane z kwestią przekraczania granicy białorusko-rosyjskiej przez obywateli tzw. państw trzecich (m.in. krajów UE-PAP). „Trwa dziś intensywny dialog z kolegami rosyjskimi na temat projektu porozumienia (…) i w innych kwestiach związanych z wjazdem obywateli państw trzecich na terytorium krajów członkowskich Państwa Związkowego (Białorusi i Rosji-PAP)” – powiedział Makiej. „Planujemy podpisanie tego dwustronnego dokumentu międzyrządowego w najbliższym czasie” - dodał.

Szef MSZ Białorusi określił jako bezpodstawne opinie, że należało wzmocnić kontrole nad granicą białorusko-rosyjską po wprowadzeniu przez Mińsk możliwości bezwizowego pięciodniowego pobytu dla obywateli 80 państw. Jego zdaniem dochodzi do „jednostronnych i nieumotywowanych kroków”, uzasadnianych już po fakcie domniemanym zagrożeniem tworzonym przez ruch bezwizowy na Białoruś.

Makiej zapewnił, że Białoruś dobrze strzeże wspólnej granicy i osoby stanowiące np. zagrożenie terrorystyczne w żadnym wypadku nie przedostaną się przez jej terytorium do Rosji.

W obszernym wywiadzie minister zapewnił także, że Białoruś jest poinformowana „o działalności wojskowej krajów członkowskich NATO, w tym u granic Białorusi”. Ocenił, że działalność ta „nie sprzyja wzmocnieniu bezpieczeństwa i zmniejszeniu napięcia w regionie”. Mińsk uwzględnia to „w przebiegu planowania wojskowego i przygotowaniu sił zbrojnych” – dodał Makiej.

Powtórzył także wcześniejszą deklarację władz Białorusi, że są one gotowe wysłać swych żołnierzy do przyszłych sił pokojowych w Donbasie.

„Izwiestija” publikują wraz z wywiadem komentarz MSZ Rosji, w którym resort oznajmił, że „nie ma obiektywnych podstaw do przekraczania granicy rosyjsko-białoruskiej przez obywateli państw trzecich”. Ministerstwo oświadczyło także, iż obecnie kończą się prace nad projektem umowy między Rosją i Białorusią o wzajemnym uznaniu wiz. Umowa ta „pozwoli na rozwiązanie wielu problemów, w tym w kontekście zbliżających się mistrzostw świata w piłce nożnej” – oceniło MSZ.

Ambasador Rosji w Mińsku Aleksandr Surikow powiedział na konferencji prasowej w środę, że porozumienie o wzajemnym uznaniu wiz może być podpisane w kwietniu lub maju. Poinformował, że dokument jest w znacznym stopniu gotowy. Rzecznik MSZ Białorusi Dźmitry Mirończyk powiedział w czwartek, że spotkanie ekspertów w sprawie porozumienia odbędzie się w przyszłym tygodniu.

Rosja i Białoruś tworzą Państwo Związkowe, a symbolem ich integracji miało być m.in. zdemontowanie w 1996 roku słupów granicznych na granicy między obu krajami. Na granicy tej nie istniały kontrole, a obecnie, po wprowadzeniu przez Rosję trybu strefy przygranicznej, obywatele Białorusi i Rosji poruszając się w tej strefie, muszą posiadać jedynie dowód tożsamości. Natomiast obywatelom państw trzecich zaleca się niewjeżdżanie do Rosji przez Białoruś. Mogą to uczynić jedynie poprzez międzynarodowe przejścia graniczne ze strony Łotwy bądź Ukrainy.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)