Benchmarkowa stopa procentowa repo wynosi nadal 0,50 proc. Bank podwyższył ją o 25 pkt. bazowych podczas posiedzenia BoE w XI 2017 r. i była to pierwsza podwyżka stóp procentowych na Wyspach od dekady.

Bank poinformował w komunikacie, iż "może wystąpić konieczność nieco wcześniejszego zacieśnienia polityki monetarnej i w nieco większej skali w horyzoncie prognozy, niż oczekiwano tego w listopadzie".

Do tej pory BoE komunikował konieczność kolejnych stopniowych podwyżek w najbliższych trzech latach, choć w ograniczonej skali.

BoE podwyższył prognozy wzrostu gospodarczego na Wyspach do 1,8 proc. z 1,6 proc. na 2018 r. oraz do 1,8 proc. vs. 1,7 proc. na 2019 r.

Reklama

BoE oczekuje, że inflacja w UK utrzyma się powyżej celu do 2021 r. i prognozuje CPI na poziomie 2,2 proc. w 2020 r. i 2,1 proc. w 2021 r.

W reakcji na jastrzębi komunikat BoE umocnił się funt i wzrosły oczekiwania względem ścieżki podwyżek stóp. Kurs GBP/USd wzrósł o 0,8 proc. do 1,40, a rentowność 10-letnich obligacji rządowych o 6 pb do 1,61 proc.

Prawdopodobieństwo podwyżki stóp proc. w maju, wyceniane przez kontrakty na stopę BoE, wzrosło do 67 proc. z 45 proc. w środę.

"Komentarze BoE sugerują, że podwyżka w maju zdecydowanie wchodzi w grę, jednakże niepewność związana z Brexitem oraz fakt, iż gospodarka UK zachowuje się gorzej niż amerykańska czy europejska oznacza, iż decyzje banku będą zapadały powoli" - ocenili na Twitterze ekonomiści ING.

Analitycy oczekiwali, że bank w czwartek pozostawi stopy procentowe bez zmian.

Bank utrzymał w czwartek target zakupu aktywów obligacji rządowych - na poziomie 435 mld funtów. BoE podwyższył go w sierpniu 2016 r. z 375 mld funtów. (PAP Biznes)