"Dzisiaj (8 lutego br.) rezygnację ze stanowiska prezesa PWPW złożył Jakub Skiba. W najbliższym czasie Rada Nadzorcza PWPW wskaże osobę, która przejmie obowiązki prezesa PWPW" - poinformowało MSWiA w komunikacie.

Jakub Skiba został p.o. prezesem PWPW w połowie października 2017 r. Wcześniej z funkcji prezesa zarządu PWPW odwołany został Piotr Woyciechowski. Jak wtedy informowało MSWiA, powodem odwołania był "nasilający się konflikt z pracownikami i związkami zawodowymi". Według resortu "spór ten uniemożliwiał sprawne i właściwe działanie Wytwórni".

Z kolei Polska Grupa Zbrojeniowa poinformowała , że nowa rada nadzorcza odwołała w czwartek zarząd Polskiej Grupy Zbrojeniowej z prezesem Błażejem Wojniczem. Pełnienie obowiązków prezesa powierzyła właśnie Skibie.

Jak poinformowano, nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy dokonało w czwartek zmian w Radzie Nadzorczej PGZ. Funkcję przewodniczącego RN powierzyła Wojciechowi Dąbrowskiemu, który zastąpił Piotra Sulewskiego.

Rada Nadzorcza podjęła decyzję o odwołaniu dotychczasowego zarządu spółki, na czele którego od lutego 2017 stał Błażej Wojnicz. Rada powierzyła obowiązki prezesa zarządu Jakubowi Skibie. 57-letni Skiba od października ub. r. czasowo wykonywał czynności prezesa Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, z funkcji zrezygnował 8 lutego.

Rada Nadzorcza podjęła również uchwałę w sprawie ogłoszenia konkursu na stanowisko prezesa zarządu PGZ.

Skiba od listopada 2015 roku był wiceszefem MSWiA nadzorującym m.in. Straż Graniczną i politykę migracyjną.

Urodził się 16 maja 1961 r. w Krakowie. Ukończył historię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jest również absolwentem Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. W latach 1993–1997 pracował w NIK, MSZ oraz jako pierwszy sekretarz w Stałym Przedstawicielstwie RP przy ONZ. W latach 1997-1999 pełnił funkcję dyrektora biura szefa kancelarii premiera, a w latach 1999-2001 - dyrektora generalnego w GUS. Od 2005 r. był dyrektorem generalnym w MSWiA, a następnie w KPRM. W 2007 r. został powołany na stanowisko członka zarządu NBP. Jakub Skiba był również członkiem Rady KSAP i Rady ds. Uchodźców.

>>> Czytaj też: Burza w Polskiej Grupie Zbrojeniowej. Cały zarząd odwołany