Pod koniec zeszłego roku poinformowano, że orędzie, które jest praktyką przewidzianą w konstytucji Rosji, zostanie przeniesione z grudnia na termin po 1 stycznia br. Źródła cytowane przez moskiewskie dzienniki wskazywały, że przesunięcie daty ma na celu wykorzystanie w większym stopniu efektu orędzia w kampanii wyborczej. Potem jako datę orędzia media podawały 6 lutego, ale źródła oficjalne jej nie potwierdziły.

Termin 1 marca potwierdził w środę rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Źródło zbliżone do Kremla cytowane przez dziennik "Wiedomosti" przekazało, że 1 marca Putin ogłosi przynajmniej niektóre elementy programu swojej kolejnej kadencji. Na miesiąc przed wyborami program ten wciąż nie jest dokładnie znany. Nad strategią działań do 2024 roku pracowało Centrum Analiz Strategicznych byłego ministra finansów Aleksieja Kudrina, ale programy działań przygotowywali też inni eksperci.

Orędzie do Zgromadzenia Federalnego zwykle poświęcone jest priorytetom polityki gospodarczej i społecznej. Putin wygłaszał je dotąd 12 razy. Tradycję takich przemówień programowych wprowadził w 1994 roku ówczesny prezydent Rosji Borys Jelcyn.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)