Sullivan, który składa wizytę na Ukrainie w ramach swej podróży po europejskich stolicach, wygłosił wykład na temat relacji amerykańsko-ukraińskich w Akademii Dyplomatycznej w Kijowie.

"Krym to Ukraina, Donbas to Ukraina. Nigdy nie zgodzimy się na rozmowy o Ukrainie bez jej zgody. Nadal będziemy sprzyjać odnowie jej jedności terytorialnej i działać na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa jej obywateli" – powiedział.

Dyplomata podkreślił, że wielu rosyjskojęzycznych obywateli Ukrainy ginie w walkach z prorosyjskimi separatystami w Donbasie, broniąc terytorium swego państwa. "Bezpośrednim następstwem rosyjskiej agresji jest to, że w Donbasie i na Krymie najbardziej cierpi ludność rosyjskojęzyczna" – oświadczył.

Mówiąc o sankcjach wobec Rosji, Sullivan zapewnił, że będą one przedłużane. "Sankcje to wynik łamania porozumień mińskich i kontynuacji agresji na wschodzie Ukrainy oraz aneksji Krymu. Póki Federacja Rosyjska nie zmieni swojego zachowania, sankcje będą kontynuowane" – zaznaczył.

Wypowiedział się także o dostawach amerykańskiej broni dla Ukrainy, która ma otrzymać m.in. przeciwpancerne pociski kierowane Javelin. "To uzbrojenie nie może być zagrożeniem dla tych, którzy nie zachowują się agresywnie. Nasze uzbrojenie zostanie przekazane naszym sojusznikom na Ukrainie, by bronić jej jedności terytorialnej" – powiedział.

Sullivan oświadczył, że USA są przeciwne realizacji projektu Nord Stream 2, gazociągu, dzięki któremu Rosja zamierza przestać przesyłać gaz rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy. "Jesteśmy przeciwko gazociągowi Nord Stream 2, który podkopuje dywersyfikację i niezawisłość energetyczną na europejskim kontynencie" – mówił.

Dyplomata zaapelował również do Ukraińców o bardziej intensywną walkę z korupcją. "Walka z korupcją jest nie mniej ważna niż walka z rosyjską agresją" – powiedział Sullivan.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)