Selvita to polska firma biotechnologiczna, działającą w obszarze odkrywania i rozwoju leków stosowanych w obszarze onkologicznym.

"Sektor biotechnologiczny to jeden z flagowych projektów rozwoju polskiej gospodarki, zawartych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" - przypomniał Borys w trakcie czwartkowej konferencji. Dodał, że w PFR "mamy jeszcze dwa inne projekty w tym obszarze, które w tym roku może uda nam się wdrożyć". Te spółki także mają zostać dofinansowane 40-50 mln zł.

Reklama

"W ciągu trzech lat przeznaczymy na dofinansowanie spółek z sektora biotechnologii ok. 300 mln zł" - powiedział Borys.

Współzałożyciel i prezes Selvity Paweł Przewięźlikowski powiedział, że dzięki pieniądzom z PFR firma będzie mogła dalej rozwijać się i przynosić zyski. "W Selvicie pracuje ponad 400 osób, mamy biura nie tylko w Polsce, ale także w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Do pracy ściągamy najlepszych fachowców z całego świata. Pracują u nas Niemcy, Włosi, Francuzi" - powiedział Przewięźlikowski.

"Biotechnologia odgrywa coraz większą rolę w gospodarce. Jest to dziedzina inwestycyjnie trudna, bo związana z większym ryzykiem. Dlatego tym cenniejsze są takie inicjatywy, jak ta dzisiejsza" - powiedziała, cytowana w komunikacie, minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Grupa PFR (poprzez flagowy Program Rozwoju Biotechnologii) oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii pracują nad stworzeniem kompleksowego programu dla rozwoju biotechnologii. Ma on obejmować szereg działań, np. nowe regulacje ułatwiające badania kliniczne, zachęty podatkowe czy praktyki dla studentów w firmach.

Grupa PFR za pośrednictwem spółki PFR Life Science postanowiła również zaangażować się kapitałowo w wybrane firmy biotechnologiczne, w szczególności poszukujące źródeł finansowania badań klinicznych.(PAP)

autor: Mariusz Polit

edytor: Anna Mackiewicz