Kraków utrzymuje pozycję drugiego po Warszawie rynku biurowego w Polsce - wynika z raportu opublikowanego przez międzynarodową firmę doradczą Cushman & Wakefield. W zeszłym roku stolica Małopolski przekroczyła 1 mln m. kw. całkowitego zasobu powierzchni biurowej.

Jak podkreślili autorzy raportu „MarketBeat” dotyczącego największych biurowych rynków regionalnych w Polsce, zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe w Krakowie przekroczyło w zeszłym roku ponad 200 tys. metrów kw., co daje wzrost o 7 proc. w porównaniu z 2016 r.

Stolica Małopolski jest jedynym miastem regionalnym w Polsce, które w ubiegłym roku wykazało zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe przekraczające 200 tys. m. kw.
Kraków był też – zaznaczono w raporcie – pierwszym polskim miastem regionalnym, które w zeszłym roku przekroczył 1 milion m. kw. całkowitego zasobu nowoczesnej powierzchni biurowej, co daje wzrost o 27 proc. rok do roku.

Na rynku krakowskim jest obecnie prowadzonych najwięcej budów nowych biurowców, spośród ośmiu największych miast regionalnych. W stolicy Małopolski realizowanych jest 12 takich inwestycji na 40 wszystkich w głównych miastach kraju, z wyłączeniem stolicy.

Wynikową ścierania się popytu i podaży – zauważają autorzy raportu - jest zmiana wolumenu pustostanów w poszczególnych miastach. W Krakowie ich łączny metraż przekroczył 107 tys. mk. w., a stopa pustostanów zwiększyła się na przestrzeni roku o 2,5 proc. i osiągnęła 9,8 proc.

Reklama

W stolicy Małopolski cena za metr kw. nowoczesnej powierzchni biurowej wynosiła w zeszłym roku średnio 14,5 euro i nie uległa znaczącej zmianie w porównaniu z 2016 r.

„W oparciu o dane z 2017 roku, można prognozować, że największe rynki najmu takie jak Kraków, Wrocław czy Trójmiasto dzięki swojej ugruntowanej pozycji, jako topowe destynacje dla sektora BSS w Europie, nadal będą przyciągać najemców” - podsumowuje raport Cushman & Wakefield.

„Obserwujemy, że dynamika rozwoju poszczególnych rynków szybko się zmienia. Szacujemy, że w 2018 roku większość ośrodków zanotuje wzrost popytu i odczuwalny spadek pustostanów. Wyjątkiem może być Kraków, gdzie powstaje aktualnie rekordowa liczba budynków. Pozytywnie wpłynie to na popyt, jednak średnia wartość współczynnika pustostanów w perspektywie najbliższych 18 miesięcy na pewno wzrośnie” - oceniają autorzy raportu.

Według organizacji ABSL, zrzeszającej najważniejszych inwestorów z branży nowoczesnych usług dla biznesu (BPO/SSC/IT), największym ośrodkiem w Polsce skupiającym firmy z tego sektora jest Kraków. Przewidują oni, że tendencja ta utrzyma się także w następnych latach. Według prognoz zatrudnienie w tej branży przekroczyło w zeszłym roku 60 tys. osób.

Wysoką pozycję Krakowa w sektorze outsourcingu potwierdzają także coroczne zestawienia "Tholons Top 100 Outsourcing Destinations". W ostatnim rankingu z 2017 r. stolica Małopolski osiągnęła 8. miejsce wśród najatrakcyjniejszych miast na świecie dla tego typu inwestycji.

>>> Czytaj też: Problemy mieszkaniowe Polaków w świetle badania Habitat for Humanity