W sumie w ramach projektu wymiany rozjazdów PKP PLK zamierzają wymienić łącznie 245 rozjazdów w 12 województwach na 21 liniach kolejowych. Pierwsza umowa na wymianę rozjazdów została podpisana pod koniec grudnia ubiegłego roku i dotyczyła 103 rozjazdów.

"Celem Krajowego Programu Kolejowego jest m.in. zwiększenie poziomu bezpieczeństwa. Projekty związane z wymianą rozjazdów oraz elementów infrastruktury kolejowej tworzą nowe możliwości sieci kolejowej w Polsce i lepsze warunki obsługi pociągów w relacjach zarówno regionalnych jak i międzynarodowych" – powiedział cytowany w komunikacie wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Jak informują PKP PLK nowe urządzenia zapewnią sprawniejszy i bezpieczniejszy przejazd pociągów. Dotyczy to zwłaszcza ciężkich składów towarowych, które pojadą bardziej ekonomicznie bez konieczności zmiany prędkości – nawet 120 km/h. Dla zapewnienia sprawnego przejazdu pociągów zimą, rozjazdy zostaną wyposażone w elektryczne ogrzewanie. Gwarantuje to szybkie usuwanie śniegu i lodu.

PKP Polskie Linie Kolejowe wymieniają rozjazdy również podczas prac modernizacyjnych prowadzonych w ramach Krajowego Programu Kolejowego. Tylko w 2017 roku w ramach inwestycji zabudowano ponad 600 rozjazdów.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

edytor: Jacek Ensztein