Putin zauważył, że prace nad nowym sprzętem wojskowym trwały wiele lat i uczestniczyły w nich "tysiące ludzi". "Chcę zaznaczyć, że udało się zapewnić skuteczną osłonę kontrwywiadowczą tych wielkich projektów. Za to chciałbym podziękować wam i wszystkim, którzy brali udział w tej odpowiedzialnej i trudnej pracy" - powiedział Putin na posiedzeniu kolegium FSB.

Dodał, że działania te odbywały się i są kontynuowane "w niełatwych warunkach". Według podanych przez niego danych w Rosji w 2017 roku przerwana została działalność 72 pracowników kadrowych obcych służb specjalnych i 397 agentów takich służb. "Proszę, by praca na tym bardzo ważnym odcinku była kontynuowana w sposób maksymalnie skoncentrowany i skuteczny" - powiedział.

Polecił także FSB udaremnianie "prób otrzymania przez wywiady zagraniczne dostępu do informacji o charakterze politycznym, gospodarczym, technologicznym i obronnym".

W orędziu do Zgromadzenia Federalnego, czyli obu izb parlamentu Rosji, Putin 1 marca zaprezentował nowe rodzaje broni zdolnej do przenoszenia ładunków jądrowych, które - jak zapewnił - zostały opracowane lub przetestowane przez Rosję.

Media rosyjskie utrzymują, że jeden z tych przykładów - podwodny pojazd bezzałogowy, rodzaj podwodnego dronu, to samobieżna supertorpeda Status-6, o której przecieki pojawiły się w listopadzie 2015 roku. Informacja o niej znalazła się w opublikowanej w lutym nowej strategii nuklearnej Stanów Zjednoczonych.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)