Draghi uznał, że wprowadzenie przez administrację prezydenta Donalda Trumpa "jednostronnych, niebezpiecznych" taryf celnych grozi retorsjami ze strony partnerów handlowych USA, co negatywnie wpłynie na poziom zaufania na rynkach; to zaś może przełożyć się na inflację i zahamowanie wzrostu gospodarczego.

Generalnie jednak gospodarka europejska ma się dobrze w opinii Draghiego, a wzrost gospodarczy "jest solidny". Niemniej "wzrost protekcjonizmu" powoduje "nerwowość inwestorów".

"Pojawia się pewien niepokój i troska o stan stosunków międzynarodowych, ponieważ jeśli wprowadza się taryfy przeciw swoim sojusznikom (...), to można się zastanawiać, kim są wrogowie" - dodał szef EBC.

Draghi uważa, że "natychmiastowe konsekwencje kroków podjętych w sprawie handlu (przez USA) nie będą znaczące”, ale cła mogą wywołać retorsje ze strony innych krajów.

UE oraz Chiny już ostrzegły, że zareagują na amerykańskie taryfy - przypomina AP.

Szef EBC skrytykował też Waszyngton za podjęcie w tej kwestii "jednostronnej decyzji". "Jesteśmy przekonani, że konflikty (w sferze handlu) powinny być przedyskutowane i rozwiązywane w ramach (współpracy) wielostronnej. Decyzje jednostronne są niebezpieczne" - dodał.

Doradca ds. gospodarczych prezydenta USA Peter Navarro poinformował w środę, że Trump zamierza w czwartek podpisać rozporządzenie w sprawie wprowadzenia odwetowych ceł na stal i aluminium.

Prawdopodobnie Kanada i Meksyk zostaną wyłączone z programu taryf, ale inni sojusznicy USA, w tym kraje UE i NATO, obejmie obowiązek płacenia ceł - 25 proc. na stal i 10 proc. na aluminium.

Decyzja Trumpa, który w ubiegłym tygodniu zapowiedział wprowadzenie dodatkowych ceł, zaowocowała spadkami na giełdach, protestami szefów firm, których produkcja jest uzależniona od tych surowców, i groźbą odwetu ze strony partnerów handlowych USA. (PAP)

fit/ kar/