O wykryciu nieprawidłowości poinformował w środę rzecznik prasowy Morskiego Oddziału Straży Granicznej Andrzej Juźwiak. Wyjaśnił, że natrafiono na nie w czasie przeprowadzonej w gdyńskiej agencji kontroli, której przedmiotem była legalność zatrudnienia cudzoziemców.

Juźwiak poinformował, że funkcjonariusze z placówki Straży Granicznej w Gdyni szczegółowo sprawdzili dokumentację związaną z powierzeniem przez agencję pracy 37 obywatelom Ukrainy. Kontrola wykazała, że 14 z nich pracowało nielegalnie.

„Jak ustalili funkcjonariusze Straży Granicznej, naruszenia polegały na powierzaniu i wykonywaniu pracy bez odpowiednich zezwoleń lub oświadczeń” – poinformował w komunikacie Juźwiak.

Dodał, że cudzoziemcy byli zatrudniani na terenie woj. pomorskiego głównie w firmach zajmujących się działalnością przetwórczą i budowlaną.

Reklama

Rzecznik wyjaśnił, że "za naruszenie przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy pracodawca może być ukarany grzywną do 30 tys. zł”. W rozmowie z PAP Juźwiak dodał, że decyzję dotyczącą ewentualnych kar i innych konsekwencji w tej sprawie podejmie Sąd Rejonowy w Gdyni. (PAP)

autor: Anna Kisicka

edytor: Marcin Musiał