Według dyrektora biura prasowego rządu Urmasa Seavera premier od 16 do 21 maja na zaproszenie grupy Estonia 100 miał wziąć udział w obchodach Dni Kultury Estońskiej w syberyjskim mieście Krasnojarsk.

Seaver podkreślił, że wydarzenia organizowane przez grupę Estonia 100 są ważne dla estońskiej społeczności na całym świecie, ale w świetle ostatnich wydarzeń związanych z atakiem chemicznym w Salisbury udział Ratasa w uroczystości jest niemożliwy.

W środę premier Ratas powiedział, że Estonia potępia próbę zabójstwa Skripala, o której przeprowadzenie podejrzewana jest Federacja Rosyjska.

"Ufamy doniesieniom, które pochodzą od naszych brytyjskich sojuszników w toku śledztwa" - powiedział Ratas. "Uważam, że wszystkie kraje muszą ze sobą współpracować, aby ten incydent został wyjaśniony" - dodał.

Reklama

Skripal, który w przeszłości był skazany w Rosji za szpiegostwo na rzecz Wielkiej Brytanii, oraz towarzysząca mu córka Julia trafili 4 marca do szpitala w stanie krytycznym, gdy stracili przytomność w centrum handlowym w mieście Salisbury na południowy zachód od Londynu.

W śledztwie, w którym biorą udział m.in. policyjni antyterroryści i wojskowi eksperci ds. broni chemicznej, ustalono, że zostali otruci produkowaną w Rosji bronią chemiczną typu Nowiczok. Obie ofiary pozostają w stanie krytycznym, a jeden z pierwszych policjantów, którzy przybyli na miejsce zdarzenia, jest w stanie ciężkim.(PAP)

ron/ mal/