Szef MS podkreślił, że w skład zespołu wejdą eksperci, których wskaże szef NSZZ "Solidarności" Piotr Duda. "Zespół miałby za zadanie popatrzyć na przepisy zarówno cywilistyczne, prawa pracy jak i karne, związane z zabezpieczeniem praw pracowniczych i związkowych" - wyjaśniał.

Zapowiedział również, że przygotuje w konsultacji z NSZZ "Solidarność" oraz innymi związkami zawodowymi wytyczne dla prokuratorów, co do sposobu działania m.in. w przypadku uporczywego naruszania praw pracowniczych.

"Po trzecie będziemy chcieli zrobić wiele dla szkoleń. Często są to sprawy niełatwe, które prokuratorzy, czy sędziowie nie bardzo wiedzą jak ugryźć, podejść. Nie rozumieją pewnych mechanizmów związanych zwłaszcza z działalnością związkową. To wymaga szkolenia, podnoszenia kwalifikacji, specjalizacji" - powiedział Ziobro.

W piątek w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej NSZZ "Solidarność" zorganizowała konferencję pt. "Wolność zrzeszania, czy wolność zwalniania? Czy Konsytuacja rzeczywiście zapewnia wolność tworzenia i działania związków zawodowych?". Punktem wyjścia był art. 12 Konstytucji RP gwarantujący m.in. wolność zrzeszania się w związki zawodowe.(PAP)

Reklama

autor: Paweł Żebrowski, Bożena Leszczyńska