Elfy2 mają być wykorzystywane do obsługi regionalnych połączeń m.in. na trasach Toruń-Bydgoszcz, Toruń-Inowrocław, Bydgoszcz-Inowrocław czy Bydgoszcz-Piła-Toruń.

"Jeszcze 2,5 roku temu spółka Przewozy Regionalne była na krawędzi bankructwa. Wtedy podjęty został przez urzędy marszałkowskie wysiłek, w tym także przez marszałka województwa kujawsko-pomorskiego, przyjęcia w 2015 roku planu restrukturyzacji. Kupiliśmy 12 nowych pojazdów. Modernizujemy 42 kolejne" - podkreślił w piątek prezes Przewozów Regionalnych Krzysztof Zgorzelski.

Reklama

Dodał, że spółka po raz pierwszy w historii osiągnęła zysk w 2016 roku. Zapewnił, że wyniki finansowe za 2017 rok nie są gorsze i zostaną wkrótce ogłoszone.

"PESA w tej chwili przeżywa pewne problemy. Jestem pewien, że uda nam się je pokonać i będziemy się dalej rozwijać. Zadowoleni z tych pojazdów muszą być klienci naszego klienta - Przewozów Regionalnych" - wskazał prezes zarządu PESA Bydgoszcz S.A. Krzysztof Sędzikowski.

Nowe składy są wyposażone w 100 miejsc siedzących, ale mają również specjalnie przygotowane miejsca do przewozu rowerów. Elfy 2 są klimatyzowane, a także mają dostęp do sieci wi-fi.

Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki jest zdania, że inwestycje w modernizację infrastruktury kolejowej służą upowszechnianiu tego środka transportu, a także czynią go wygodnym, dostępnym i przyjaznym środowisku.

Składy elektryczne Elf2 zastosowane są nowe rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa. Są one, jak zapewnia producent, przygotowane na 4 scenariusze zderzeń. Koszt całego kontraktu na zakup 4 nowych pojazdów elektrycznych wyniósł 47,2 mln zł (netto) i jest elementem wieloletniego planu modernizacji taboru Przewozów Regionalnych. (PAP)

autor: Tomasz Więcławski

edytor: Jacek Ensztein