Natomiast kandydat Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (KPRF) Paweł Grudinin nazwał wybory „najbrudniejszymi w przestrzeni poradzieckiej”. Niezależne media, takie jak Radio Swoboda, informują o przeróżnych sposobach przyciągania wyborców do urn w celu podniesienia frekwencji.

Pamfiłowa na konferencji prasowej w Moskwie poinformowała, że wstępne rezultaty na podstawie przeliczonych 99,8 proc. głosów mówią o frekwencji na poziomie 67,47 procent. Zapewniła, że nie odnotowano poważnych naruszeń, natomiast zdarzały się skargi na to, że wyborcy nie mogli znaleźć swoich nazwisk na listach.

„Mechanizm wyborów jest nowy, dlatego będziemy go dopracowywać, analizować – wszystkie plusy czy jakieś ujawnione braki, niuanse. Ale ogółem, sprawdził się on w pełnej mierze” – powiedziała szefowa CKW.

Jak przekazała, łącznie w siedmiu komisjach wyborczych w całym kraju anulowano wyniki głosowania. Wcześniej media informowały o anulowaniu wyników w podmoskiewskich Lubercach po tym, jak w internecie pojawiło się nagranie wideo, na którym widać, że do urny podrzucany jest pęk kart do głosowania.

Ze swej strony Grudinin powiedział, że zgadza się z opozycjonistą Aleksiejem Nawalnym w ocenie, że system „Mobilny wyborca” umożliwiający wyborcom głosowanie poza miejscem zamieszkania tworzył warunki do wielokrotnego oddawania głosów przez te same osoby.

Przedstawiciele władz jeszcze w niedzielę w trakcie głosowania zapewniali, że doniesienia o naruszeniach, które napływały m.in. do niezależnego ruchu Gołos, nie potwierdziły się. Takie opinie wyrażali obserwatorzy z prorządowych organizacji społecznych, a także rzeczniczka praw człowieka Federacji Rosyjskiej Tatiana Moskalkowa.

Radio Swoboda (rosyjska redakcja Radia Wolna Europa/Radia Swoboda) zebrało doniesienia z regionów Rosji o przeróżnych sposobach przyciągania obywateli do lokali wyborczych w dniu głosowania. Już przed wyborami sygnalizowano tę praktykę, znaną jeszcze z czasów ZSRR. W lokalach wyborczych lub ich sąsiedztwie oferowano produkty żywnościowe po atrakcyjnych cenach czy serwowano tanie posiłki.

Szkolne obiady oferowano rodzicom w mieście Nojabrsk w Jamało-Nienieckim Okręgu Autonomicznym. Na Sachalinie można było kupić produkty żywnościowe o 15-20 proc. taniej niż w sklepach, tanie towary oferowano też w Kraju Chabarowskim i obwodzie kaliningradzkim. W jednym z lokali wyborczych w Moskwie rozdawano talony zniżkowe na jedzenie i wyroby jubilerskie. Kiermasze z tanim chlebem i jajami pojawiły się przy komisjach wyborczych w regionie podmoskiewskim.

Zgodnie z rezultatami ogłoszonymi przez CKW po przeliczeniu 99,8 proc. głosów Putin uzyskał 76,6 proc. głosów. Na drugim miejscu znajduje się Grudinin z 11,08 proc. głosów, na trzecim – szef nacjonalistyczno-populistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji Władimir Żyrinowski (5,66 proc.). Celebrytka i dziennikarka Ksenia Sobczak zgodnie z tymi danymi uzyskała 1,67 proc. głosów. Grigorij Jawliński, reprezentujący partię Jabłoko należącą do antykremlowskiej opozycji otrzymał jeden procent głosów. Poparcie dla pozostałych kandydatów (Borisa Titowa, Maksima Surajkina i Siergieja Baburina) nie przekroczyło jednego procenta. Ostateczne wyniki CKW ogłosi w ciągu 10 dni.

Anna Wróbel (PAP)