Sekretarz stanu w ZBiR Paweł Borodin wyraził przekonanie, że plan antykryzysowy zaowocuje tym, że do końca 2009 roku Białoruś i Rosja będą miały wspólną walutę - rosyjskiego rubla.

Rada zebrała się na Kremlu pod przewodnictwem prezydentów Alaksandra Łukaszenki i Dmitrija Miedwiediewa. Oprócz prezydentów w skład tego gremium wchodzą premierzy obu krajów oraz szefowie poszczególnych izb parlamentów Białorusi i Rosji.

Rosyjsko-białoruski plan antykryzysowy został uzgodniony 30 stycznia w Moskwie przez szefów rządów - Siarhieja Sidorskiego i Władimira Putina.

Jego szczegółów nie ujawniono. Doradca prezydenta Rosji ds. polityki zagranicznej Siergiej Prichodźko podał jedynie, że plan obliczony jest na rok.

Według nieoficjalnych informacji dokument zakłada m.in. szersze wykorzystanie rosyjskiego rubla we wzajemnych rozliczeniach oraz zapewnienie równego dostępu rosyjskich towarów na rynek białoruski i białoruskich - na rosyjski.

Moskwa uzależniała od podpisania tego planu przekazanie Mińskowi 1 mld dolarów jako drugiej transzy kredytu stabilizacyjnego, przyznanego Białorusi w 2008 roku. Pierwszą transzę (także 1 mld USD) wypłacono już w listopadzie.

Rosyjski wicepremier i minister finansów Aleksiej Kudrin poinformował, że na wtorkowym posiedzeniu Białoruś zwróciła się do Rosji o kolejną pożyczkę, tym razem w wysokości 100 mld rubli (ok. 2,75 mld dolarów). Kudrin dodał, że strona białoruska chce przeznaczyć te środki na rozszerzenie rozliczeń w rublach.

Prichodźko zakomunikował, że Najwyższa Rada Państwowa omówiła też problemy współpracy Moskwy i Mińska w sferze paliwowo-energetycznej. "Dyskutowano o zapewnieniu niezawodnych dostaw (rosyjskiego) gazu ziemnego i ropy naftowej na Białoruś, a także ich tranzytu" - powiedział kremlowski urzędnik.

Prichodźko poinformował również, że Rosja pomoże Białorusi w budowie jej pierwszej elektrowni atomowej. Siłownia ma być usytuowana w pobliżu Ostrowca w obwodzie grodzieńskim. Będzie wyposażona w dwa reaktory o mocy po 1000 MW każdy. Budowa ma ruszyć jeszcze w tym roku.

Oddanie do użytku pierwszego bloku energetycznego zaplanowano na 2016 rok, a drugiego - na 2018.