Kobiety w wieku od 18 lat mogą ochotniczo zgłosić się do wojska, natomiast mężczyźni będą odbywać roczną służbę wojskową, a nie jak dotychczas - trwającą trzy miesiące.

"Wszyscy Katarczycy w wieku od 18 do 35 lat (...) są zobowiązani do odbycia służby wojskowej. Służba wojskowa dla katarskich kobiet jest dobrowolna" - poinformowała QNA.

Katar po raz pierwszy pozwolił kobietom na odbycie służby wojskowej; do tej pory kobiety pełniły w wojsku jedynie funkcje administracyjne.

Decyzję o rozszerzeniu poboru podjęto w czasie, gdy Katar od 10 miesięcy jest bojkotowany przez część państw arabskich.

Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn i Egipt zawiesiły w czerwcu ubiegłego roku stosunki dyplomatyczne i handlowe z Katarem, któremu zarzucają wspieranie terroryzmu i zbliżenie z Iranem, rywalem Saudyjczyków. Katar odpiera te oskarżenia i twierdzi, że kraje te rozważają interwencję militarną na jego terytorium.

Nowe prawo przewiduje też utworzenie w Katarze akademii wojskowej i nakazuje, aby mężczyźni, którzy ukończyli 18 rok życia, w ciągu 60 dni zgłosili się do poboru. Osobom, które chcą uniknąć służby wojskowej, grozi kara trzech lat więzienia i grzywna w wysokości do 50 tysięcy riali katarskich (11200 euro).

Od początku kryzysu Katar podpisał kontrakty na zakup uzbrojenia z takimi krajami jak USA, Francja, Włochy i Wielka Brytania. (PAP)