Gdyby złoty był tak słaby jak teraz, to polscy operatorzy komórkowi po 31 lipca mogliby podnieść cenę minuty rozmowy wychodzącej w unijnym roamingu o prawie 35 proc., a przychodzącej o prawie 25 proc. I to mimo, że najpóźniej do 30 sierpnia stawki detaliczne mają spaść do nie więcej niż 43 eurocentów (plus VAT) za minutę rozmowy inicjowanej i do nie więcej niż 19 eurocentów (plus VAT) za minutę odebranej.

Maksymalna cena roamingu jest określana na podstawie kursu złotego w EBC z końca lipca i jest sztywna przez kolejne 12 miesięcy. Ceny ustalono dla kursu euro 3,2067 zł.

Podejście operatorów do przyszłych cen roamingu jest różne. Polkomtel nie wyklucza podwyżek.

- W konsekwencji spadku wartości złotego przychody osiągane z roamingu w niektórych ofertach są już niewiele wyższe od ponoszonych kosztów. Jeśli załamanie złotego będzie się pogłębiać, być może konieczna będzie korekta cen Eurotaryfy - mówi GP Elżbieta Sadowska, rzecznik Polkomtelu.

Podkreśla, że do świadczenia roamingu konieczne jest też korzystanie z usług izb rozliczeniowych, zapewnienie odpowiedniej infrastruktury technicznej, co również musi być pokryte z marży roamingowej.

Play odpowiedział, że podwyżki nie będzie.

- Nie podniesiemy cen roamingu. One muszą być jeszcze niższe - mówi Marcin Gruszka, rzecznik P4, operatora sieci Play.

Ostrożniejsze są stanowiska innych operatorów.

- Mimo słabnącego złotego nie zmieniamy cen roamingowych. Trudno przewidzieć, co będzie za sześć, siedem miesięcy, gdy będzie kolejna obniżka wyrażonych w euro cen rozmów roamingowych w UE - mówi Andrzej Pomarański z PTC.

- Trudno przewidzieć, jak w najbliższym czasie będzie się zachowywał kurs złotego do euro. Zakładając, że utrzyma się na wysokim poziomie, na pewno będziemy zmuszeni do przeanalizowania cen, co wcale nie musi oznaczać automatycznej podwyżki. Klienci bardzo nieprzychylnie odnoszą się do wszelkich podwyżek i będziemy brali to pod uwagę - mówi Wojciech Jabczyński, rzecznik grupy Telekomunikacji Polskiej, która jest właścicielem PTK Centertel, operatora Orange.