Jak podało biuro rzecznika prasowego MSZ, w trakcie poniedziałkowych rozmów poruszony może zostać ponadto temat sytuacji po wyborach prezydenckich w Rosji, przyszłość porozumienia nuklearnego z Iranem, współpraca UE z Bałkanami Zachodnimi oraz kwestia finansowania działań zewnętrznych Unii po 2020 r.

W sobotę szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini wydała w imieniu UE oświadczenie, w którym wezwała "wszystkie kraje, w szczególności Rosję i Iran" do wykorzystania swoich wpływów, aby zapobiec jakiemukolwiek dalszemu użyciu broni chemicznej w Syrii.

Mogherini kolejny raz potępiła użycie broni chemicznej przez reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada i podkreśliła, że UE jest gotowa do nałożenia nowych sankcji na ten kraj.

W dniach 24-25 kwietnia w Brukseli odbędzie się konferencja poświęcona Syrii pod wspólnym przewodnictwem UE i ONZ. Będzie ona okazją dla społeczności międzynarodowej do ponownego wsparcia procesu politycznego oraz do nowych zobowiązań udzielenia pomocy głównym ofiarom tego konfliktu, czyli ludności Syrii.

W sobotę nad ranem połączone wojska amerykańskie, brytyjskie i francuskie, przeprowadziły serię nalotów w Syrii w ramach akcji odwetowej za użycie broni chemicznej przez siły reżimu Asada podczas ataku 7 kwietnia w mieście Duma na wschód od Damaszku; miało tam wówczas zginąć ponad 60 osób.

Operacja zachodniej koalicji rozpoczęła się w Syrii w sobotę o godz. 4 czasu lokalnego (godz. 3 w Polsce). Siły zbrojne USA poinformowały, że celem bombardowań był wojskowy ośrodek naukowo-badawczy w Damaszku, zajmujący się technologią broni chemicznej oraz składy znajdujące się na zachód od miasta Hims. (PAP)

autor: Marceli Sommer