Związkowcy twierdzą, że osiągnęli swój zasadniczy cel, jakim było uwzględnienie miejscowej siły roboczej w realizacji projektów energetycznych na dużą skalę na terenie Wielkiej Brytanii.

Wykonawca robót w Lindsey, kalifornijska firma Jacobs, zleciła prace podwykonawcze włoskiej firmie Irem, która zamierzała sprowadzić pracowników z Włoch i Portugalii, w czym związki zawodowe dopatrzyły się dyskryminacji wobec Brytyjczyków.

Zaakceptowane porozumienie przewiduje, że brytyjscy przedsiębiorcy (tzw. kontraktorzy) będą mogli ubiegać się o 102 stanowiska pracy, z czego połowa to prace wymagające specjalistycznych kwalifikacji. Pracownicy z zagranicy otrzymają te same stawki płacowe, które uzyskaliby pracownicy zatrudnieni spośród miejscowych.

Jak dotąd nie ma jednak potwierdzenia, czy Brytyjczycy uzyskają dostęp do nowych, specjalnie dla nich utworzonych miejsc pracy, czy też są to miejsca pracy, które odstąpią Włosi i Portugalczycy.

Jeden z dwóch sekretarzy generalnych związku zawodowego Unite, Derek Simpson, powiedział dziennikarzom, że żaden z Włochów nie straci pracy.

Pierwsze doniesienia sugerowały, że do realizacji projektu o łącznej wartości 200 mln funtów zostanie sprowadzonych 300 pracowników z Włoch i 100 z Portugalii.

Tymczasem według doniesień mediów brytyjscy przedsiębiorcy planują protest przed londyńską siedzibą francuskiego koncernu Alstom.

Alstom jest wykonawcą robót w elektrowni Staythorpe w Newarku w Anglii, gdzie prace podwykonawcze zlecono zagranicznym firmom Montpressa i FMM. Wykonują je głównie Hiszpanie i Polacy. Związki zawodowe sądzą, że miejscowi pracownicy zostali pominięci przy rozdziale 850 miejsc pracy.

Według telewizji Sky grupa laburzystowskich posłów niepokoi się tym, że zbiorowe brytyjskie układy pracy są podkopywane przez duże międzynarodowe koncerny wykonujące prace na Wyspach.

Unijna dyrektywa o pracownikach delegowanych (tzw. Posted Workers Directive) zobowiązuje wprawdzie zagraniczne firmy do przestrzegania minimum płacowego w danym kraju UE, ale nie nakłada obowiązku przestrzegania układów zbiorowych.