We wtorek PKP S.A., Polski Holding Nieruchomości S.A., Xcity Investment oraz Chopin Airport Development, który jest częścią Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" (PPL), podpisali list intencyjny o współpracy przy komercyjnym zagospodarowaniu nieruchomości będących w zasobach PKP S.A.

"Dla Chopin Airport Development nawiązanie tej współpracy jest krokiem milowym. Razem z pozostałymi uczestnikami tego porozumienia chcemy pokazać synergię spółek Skarbu Państwa jeśli chodzi o zagospodarowanie nieruchomości będących w zasobach PKP. Mamy szansę stworzyć nowoczesne projekty. Liczymy, że w związku z tą współpracą w ciągu od trzech do pięciu lat może powstać około 10 nowych hoteli" - powiedział prezes Chopin Airport Development.

Jak dodał, PKP posiada bardzo dużo atrakcyjnych działek. "Tereny te będą przeznaczone nie tylko pod hotele, ale myślimy również o biurowcach. W późniejszym czasie nie wykluczamy projektów developerskich" - wyjaśnił prezes.

Według szefa Chopin Airport Development, nowe hotele mogą powstać w kilku miastach. "Bardzo dobre tereny pod inwestycje są m.in. w Poznaniu, Krakowie, Szczecinie, który jest dla nas dziś miastem topowym, bardzo szybko się rozwijającym" - powiedział. Dodał, że nowe hotele mogą być 3,4,lub 5-gwiazdkowe.

"Decydując się na nową inwestycję zawsze badamy rynek, przygotowujemy odpowiednie analizy. Staramy się być zawsze tam, gdzie wiemy, że nasza inwestycja będzie sukcesem. W branży hotelarskiej najważniejsza jest lokalizacja. Specjalizujemy się w inwestycjach okołolotniskowych, ale pod uwagę bierzemy również inne lokalizacje, nie tylko tereny przylotniskowe. Mniejsze miasta również mają potencjał, a nowe inwestycje wpływają nie tylko na rozwój takiego miasta, ale całego regionu" - wyjaśnił prezes.

Prezes poinformował, że w pierwszej połowie przyszłego roku, spółka odda do użytku nowy hotel w Rzeszowie, 120-pokojowy obiekt. Ma on służyć nie tylko pasażerom portu lotniczego, ale także klientom pobliskiej G2A Areny oraz firmom ulokowanym w sąsiedztwie podrzeszowskiego lotniska.

Innym projektem jest również 120-pokojowy hotel powstający w Poznaniu w bezpośrednim sąsiedztwie Międzynarodowego Portu Lotniczego Poznań – Ławica. Pierwszych gości ma on przyjąć pod koniec 2019 roku.

Trzygwiazdkowy hotel powstaje w Katowicach, w bezpośrednim sąsiedztwie terminalu Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach. Obiekt dysponujący 100 pokojami, ma być udostępniony gościom jeszcze w tym roku.

Chopin Airport Development powstał w 1998 r. Spółka prowadzi inwestycje okołolotniskowe, jest jednocześnie inwestorem, operatorem oraz administratorem istniejących obiektów, a także inwestycji realizowanych od podstaw. Posiada wieloletnie doświadczenie w hotelarstwie oraz współpracuje ze światowymi sieciami hotelowymi, takimi jak Marriott, Hilton, Best Western, International Hotel Group.