“Bardzo pozytywnie postrzegamy tego rodzaju decyzje; decyzje, które wprost prowadzą do obniżenia napięcia na półwyspie" - oświadczył Pieskow na codziennym briefingu. Jak dodał, Moskwa przyjmuje z zadowoleniem "wszelkie kroki, które zbliżają nas do denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego".

W weekend zadowolenie z powodu decyzji Kim Dzong Una o przerwaniu prób nuklearnych i rakietowych wyraziło MSZ Rosji. Oświadczyło ono, iż jest to “ważny krok w kierunku dalszego obniżenia napięcia na Półwyspie Koreańskim”. Oceniło decyzję Pjongjangu jako wiodącą ku "umocnieniu tendencji pozytywnych, jeśli chodzi o normalizację sytuacji w Azji Północno-Wschodniej".

W sobotę oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA podała, że przywódca Korei Północnej ogłosił wstrzymanie prób jądrowych i testów międzykontynentalnych rakiet balistycznych, a także zamknięcie obiektu na północy kraju, gdzie prowadzono badania i próby jądrowe. Według Kima obiekt ten spełnił już swoje zadanie.

Decyzję ogłoszono na blisko tydzień przed planowanym szczytem przywódców obu państw koreańskich. Kim Dzong Un i Mun Dze In mają się spotkać w piątek po stronie południowokoreańskiej w Domu Pokoju w Panmundżomie na linii demarkacyjnej pomiędzy dwoma państwami koreańskimi. Będzie to trzeci w historii szczyt koreański i pierwszy na terytorium Korei Południowej. Następnie w czerwcu lub w maju Kim ma spotkać się z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)