Podczas dwudniowej wizyty w Stanach Zjednoczonych Błaszczak ma spotkać się m.in. z doradcą prezydenta Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa Johnem Boltonem i z sekretarzem obrony Jamesem Mattisem.

"Będę przedstawiał nasze propozycje związane ze zwiększeniem liczby żołnierzy Stanów Zjednoczonych służących w Polsce. Deklaracja z naszej strony jest jednoznaczna – jesteśmy gotowi przyjąć większą liczbę żołnierzy" – powiedział Błaszczak w środę dziennikarzom przed wylotem do Stanów Zjednoczonych.

"Podkreślam zawsze podczas tych rozmów, że Polska jest również dawcą, nie tylko biorcą bezpieczeństwa" – dodał, przypominając udział polskich żołnierzy w misjach NATO, w tym obecność w wielonarodowych batalionach na Łotwie i w Rumunii, rozlokowanych w ramach wzmocnienia wschodniej flanki sojuszu. "My chcemy także współtworzyć bezpieczeństwo światowe w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego" – powiedział.

Przypomniał, że Polska zwiększyła wydatki obronne, nawiązał do kontraktu na zestawy obrony powietrznej Patriot, zawartego pod koniec marca. Zwrócił ponadto uwagę, że trwają negocjacje związane m.in. z drugą fazą programu Wisła i zakupem zestawów wyposażonych w opracowywany radar 360 stopni.

Nawiązując do ostatniej rundy negocjacji przedstawicieli Inspektoratu Uzbrojenia i amerykańskich instytucji rządowych odpowiedzialnych za programy Patriot i IBCS – nowy system kierowania i dowodzenia, Błaszczak ocenił, że były to "bardzo rzeczowe rozmowy, prowadzone w dobrej atmosferze". "Ale będziemy informować wtedy, kiedy będą finalizowane. Jesteśmy zainteresowani, aby pozyskać najnowocześniejszy sprzęt za dobrą cenę" – oświadczył.

Polska jest zainteresowana amerykańską ofertą artylerii rakietowej dalekiego zasięgu w ramach programu Homar. Poprzednik Błaszczaka na stanowisku szefa MON, Antoni Macierewicz pod koniec ubiegłego roku przyznał, że negocjacje z amerykańskim producentem, wskazanym jako partner, są trudne.

W trakcie dwudniowej wizyty szef MON spotka się w czwartek z doradcą prezydenta Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa Johnem Boltonem, a w piątek - z sekretarzem obrony Jamesem Mattisem. "W Kongresie będę rozmawiał z przewodniczącym komisji sił zbrojnych Izby Reprezentantów, a także z przedstawicielami komisji sił zbrojnych Senatu; będą to politycy zarówno Partii Republikańskiej, jak i Partii Demokratycznej" – zapowiedział.

Będzie to druga wizyta Błaszczaka w Stanach Zjednoczonych. Poprzednią, zaplanowaną jeszcze w czasach urzędowania Macierewicza, odbył w styczniu. Do USA udał się wówczas z Brukseli, gdzie prowadził rozmowy w kwaterze głównej NATO.