Biuro Muna nazywało tę ceremonię „sadzeniem drzewa”, ale w rzeczywistości obaj przywódcy dołożyli jedynie ziemi przywiezionej z obu krajów pod stojącą już sosnę. Odsłonili również tablicę z napisem odnoszącym się do pokoju i dobrobytu.

Symbolicznego aktu przywódcy obu zwaśnionych Korei dokonali po przerwie obiadowej, w czasie której Kim przebywał po swojej stronie granicy. Rano „poważnie i szczerze” rozmawiali o denuklearyzacji, trwałym pokoju na Półwyspie Koreańskim i poprawie relacji pomiędzy ich krajami – przekazał rzecznik Muna.

Po ceremonii sadzenia sosny obaj przywódcy oddalili się na pobliski pomost i rozmawiali prywatnie przez około pół godziny. Wieczorem Mun urządzi na cześć Kima kolację powitalną, na którą zaproszona została również żona dyktatora Ri Sol Dziu.

Według zapowiedzi Seulu obie strony mają jeszcze w piątek opublikować wspólne oświadczenie.

Piątkowy szczyt jest trzecim w historii i pierwszym od 11 lat spotkaniem przywódców obu Korei, podzielonych w wyniku wojny w latach 1950-1953. Oba kraje pozostają formalnie w stanie wojny, ale Mun i Kim na wstępie rozmów deklarowali chęć rozpoczęcia procesu pokojowego.

Urzędnicy Seulu informowali, że Kim powiedział Munowi w czasie porannego spotkania, że nie będzie już "zakłócał jego snu" próbami rakietowymi. Przed szczytem północnokoreański dyktator ogłosił wstrzymanie prób jądrowych i startów międzykontynentalnych rakiet balistycznych, ale nie podawał szczegółów w sprawie likwidacji swojego arsenału nuklearnego. Korea Płd. i USA chcą całkowitej denuklearyzacji reżimu.

Zdaniem komentatorów szczyt Kim-Mun nada ton planowanemu na maj lub czerwiec spotkaniu Kima z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Trump informował niedawno, że rozważane są cztery możliwe daty i pięć możliwych lokalizacji tego szczytu, który byłby pierwszym spotkaniem przywódców USA i Korei Płn. w historii. Zaznaczył jednak, że szczyt może wcale się nie odbyć.

Andrzej Borowiak (PAP)