W oświadczeniu wydanym przez szefową unijnej dyplomacji Federicę Mogherini oraz komisarza ds. polityki sąsiedztwa i rozszerzenia Johannesa Hahna podkreślono, że wybór Paszyniana odbył się w zgodzie z konstytucją.

"Unia Europejska oczekuje na współpracę z nim i jego rządem w sprawie wdrażania umowy o kompleksowym i pogłębionym partnerstwie między UE i Armenią, podpisanej w listopadzie zeszłego roku, w celu dalszej wzmacniania demokracji, praworządności i poszanowania praw człowieka oraz stworzenia prosperującego i prężnego kraju dla dobra wszystkich obywateli Armenii" - oświadczyli Mogherini i Hahn.

Wskazali przy tym, że w celu osiągnięcia tych celów kluczowy pozostaje dialog między wszystkimi uczestnikami sceny politycznej w tym kraju.

Wybór szefa rządu może oznaczać koniec kryzysu politycznego, przez jaki przechodzi Armenia. Kierowane przez Paszyniana kilkutygodniowe protesty przeciwko korupcji i kumoterstwu doprowadziły do ustąpienia ze stanowiska premiera Serża Sarkisjana, wieloletniego prezydenta tego kraju, oskarżanego o uzurpację władzy.

We wtorek Paszynian został wybrany przez parlament Armenii na szefa rządu. Za jego kandydaturą głosowało 59 deputowanych, przeciwko było 42. Było to drugie podejście do wskazania premiera. W pierwszym głosowaniu 1 maja jego wybór został zablokowany.

UE oferowała Armenii układ o stowarzyszeniu podobny do tego, jaki ma z Gruzją czy Ukrainą. Kraj ten postanowił jednak przystąpić do Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej, której liderem jest Rosja.

Kreml stara się nie dopuścić do utraty wpływu na Armenię, gdzie znajduje się rosyjska baza wojskowa. Odkąd Armenia przystąpiła w 2015 r. do bloku eurazjatyckiego, negocjacje w sprawie układu stowarzyszeniowego z UE pozostały zawieszone.

Upoważniona przez państwa członkowskie Komisja Europejska rozpoczęła jednak później negocjacje z Armenią w sprawie nowej umowy, które zaowocowały kompleksowym i pogłębionym porozumieniem o partnerstwie. Nie sięga ono jednak tak głęboko, jak stowarzyszenie.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)