Podczas podpisania umowy na dostawę pojazdów we wtorek na pętli Chełm Witosa w Gdańsku producent podkreślił, że „są to obecnie najnowocześniejsze seryjnie produkowane autobusy miejskie na świecie”. Umowę podpisali: prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, prezes zarządu spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje (GAiT) Maciej Lisicki oraz prezes zarządu spółki EvoBus Polska Artur Konarski.

Spółka GAiT poinformowała, że nowe autobusy będą niskopodłogowe, będą spełniać normę emisji spalin co najmniej Euro VI. Pojazdy będą wyposażone m.in. w klimatyzację, monitoring, system głosowego zapowiadania przystanków, a także ładowarki USB. W wersji przegubowej będą mieć zamontowane wieszaki rowerowe.

Według GAiT pojazdy będą wyposażone w silniki Diesel. Producent podaje, że emisja spalin będzie znacznie mniejsza od wartości granicznych normy Euro VI. Norma Euro VI wprowadza zmniejszenie emisji cząstek stałych o 66 proc. i tlenków azotu o 80 proc. w porównaniu do Euro V.

„Konsekwentnie odnawiamy tabor komunikacji miejskiej w Gdańsku. W ciągu 10 ostatnich lat miasto kupiło 140 nowych pojazdów. Nowoczesny tabor to nie tylko wygoda i bezpieczeństwo dla pasażerów, ale także komfort pracy kierowców” – mówił Paweł Adamowicz. Przy okazji wskazał, że zawód kierowcy (w tym autobusowego) jest obecnie jednym z najbardziej deficytowych i poszukiwanych w Gdańsku, i województwie pomorskim. Prezes GAiT Maciej Lisicki potwierdził, że obecnie w spółce wolnych jest około 50 etatów. „Zatrudniamy już Bułgara, Włocha i Ukraińca” - podał.

Zgodnie z umową nowe autobusy mają pojawić się w Gdańsku wiosną 2019 roku. Będą to modele Mercedesa-Benz Citaro o długości 10,6 m (2 sztuki), 12 m (18 sztuk) oraz 18 m (26 sztuk). Nowe pojazdy mają zastąpić najbardziej wysłużone gdańskie autobusy. Wartość kontraktu to 79,4 mln zł.

EvoBus to firma produkująca i zajmująca się dystrybucją autobusów marki mercedes i setra na świecie. Jest częścią koncernu Daimler AG. Prezes EvoBus Polska, Artur Konarski zapewnił, że „nowe mercedesy są ekologiczne, oszczędne, bezpieczne i wygodne”. Przekonywał, że są to obecnie najnowocześniejsze seryjnie produkowane autobusy miejskie na świecie. Nowe pojazdy w porównaniu z dotychczas eksploatowanymi mają zużywać znacznie mniej paliwa, dzięki – jak podał - odzyskiwaniu energii hamowania poprzez moduł rekuperacyjny umieszczony przy tradycyjnych akumulatorach.

W grudniu tego roku do Gdańska mają być dostarczone pierwsze z piętnastu nowych zamówionych tramwajów. Nowe pojazdy typu Pesa Jazz Duo dostarczy spółka Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz. Wartość kontraktu z bydgoskim producentem to ponad 138 mln zł. 85 proc. kosztów zakupu zostanie sfinansowane z funduszy unijnych.

Od 1 lipca br. zostaną wprowadzone bezpłatne przejazdy dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych mieszkających na terenie Gdańska. Opcja bezpłatnego biletu będzie zintegrowana z Kartą Mieszkańca, bowiem umożliwia ona doładowanie na nośnik również bezpłatnego biletu. (PAP)

autor: Bożena Leszczyńska