O nowych projektach inwestycyjnych w KSSE poinformował w czwartek zarząd strefy. Łączna wartość nowych, pozyskanych od początku tego roku, inwestycji w Katowickiej SSE przekroczyła już 1,2 mld zł. Tylko w pierwszym kwartale tego roku strefa pozyskała 20 nowych projektów, wartych ponad 860 mln zł. W kwietniu i maju do grona nowych inwestorów dołączyły kolejne firmy, m.in. Kronospan OSB, która zainwestuje w Strzelcach Opolskich, oraz Electropoli Poland, która zbuduje zakład w Bieruniu. W czwartek poinformowano o kolejnych nowych inwestycjach.

Jak podał prezes KSSE Janusz Michałek, spółka Schade Polska Międzynarodowy Transport i Spedycja z Będzina, należąca do włoskiej firmy transportowej Lannutti, do końca 2021 r. wybuduje na 18-hektarowej działce w Dąbrowie Górniczej halę do magazynowania i składowania towarów. Pracę znajdzie 35 nowych pracowników, a blisko 250 miejsc pracy w istniejącym zakładzie zostanie utrzymanych. Firma zajmuje się głównie transportem szkła płaskiego z wykorzystaniem specjalistycznych naczep; dzięki nowemu projektowi poszerzy działalność o usługi magazynowania.

Drugi nowy projekt zrealizuje na włączonym do KSSE terenie w Częstochowie opolska firma Seltre Production APC-Back Europ, która do końca przyszłego roku zamierza wybudować halę o powierzchni ponad 1,2 tys. m kw. na potrzeby produkcji spożywczej - będzie tam wytwarzana mieszanka cukierniczo-piekarnicza. W obiekcie znajdzie się część magazynowa, laboratoryjno-technologiczna, socjalna oraz biurowa. Inwestycja ma kosztować blisko 5,7 mln zł, pracę znajdzie dodatkowo co najmniej osiem osób.

W kwietniu KSSE poinformowała o dwóch nowych projektach działającej w Strzelcach Opolskich firmy Kronospan OSB, wyspecjalizowanej w produkcji wyrobów stolarskich i ciesielskich dla budownictwa. Kosztem ponad 185 mln zł inwestor chce zwiększyć wydajność instalacji do produkcji płyt OSB, a dalsze 120 mln zł zainwestuje w budowę instalacji do rozdrabniania, sortowania i skrawania materiałów potartacznych, a także aparatury do oczyszczania i skrawania drewna poużytkowego. Zatrudnienie znajdzie łącznie 22 nowych pracowników, a ponad 220 istniejących miejsc pracy zostanie utrzymanych.

Również w kwietniu zarząd strefy informował o nowym projekcie firmy Electropoli Poland - ta wyspecjalizowana w usługach w zakresie powłok ochronnych i dekoracyjnych metalu i plastiku spółka zainwestuje 45 mln zł w Bieruniu (Śląskie). Będzie to trzeci realizowany w KSSE projekt firmy, której siedziba znajduje się w Bielsku-Białej. Inwestor wybuduje halę przemysłowo-magazynową z instalacją do malowania kataforetycznego - tym samym firma rozszerzy swoją dotychczasową, prowadzoną w Bielsku, działalność związaną z nakładaniem powłok antykorozyjnych.

Większość pozyskanych w tym roku inwestycji w KSSE to nowe przedsięwzięcia firm już działających w strefie. Na realizację przedsięwzięć w katowickiej strefie od początku tego roku do końca marca zdecydowały się m.in. firmy: Magneti Marelli Poland oraz Magneti Marelli Suspension Systems (dwukrotnie), Tenneco Automotive, Pol-Technology, ZF TRW, BMZ Poland, AXA Stenman Poland, Ulus Metal, Tenglong Polska, Sanhua (AWECO Polska Appliance), Żywiec–Zdrój, Linmot, Pionart Konstrukcje, Rosa, Profisystem CNC, Elhand Transformatory, Bruki Trawinski, EKOP i Pureko.

W Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej działa ponad 300 krajowych i międzynarodowych firm, które zainwestowały prawie 31 mld zł, tworząc przeszło 70 tys. miejsc pracy. Ponad 60 proc. inwestorów stanowią firmy z branży motoryzacyjnej. W 2017 r. KSSE osiągnęła najlepszy wynik w swojej historii, pozyskując 58 nowych projektów o rekordowej dla KSSE wartości ponad 3,4 mld zł. Oznacza to ponad 2 tys. nowych miejsc pracy i utrzymanie ponad 14 tys. istniejących. (PAP)

autor: Marek Błoński