Rodzina Walton zajęła pierwsze miejsce na liście najbogatszych ludzi świata wyprzedając braci Koch, Jeffa Bezosa, Billa Gatesa oraz Warrena Buffetta.

Majątek netto rodziny w 2018 roku wyniósł 128,9 mld funtów (174,9 mld dol.) – wynika z corocznie publikowanej w Sunday Timesie Listy Najbogatszych. Rodzina Waltonów jest właścicielem sieci Walmart.

Gazeta stworzyła indeksy, które określają pozycję w zestawieniu na podstawie możliwych do zidentyfikowania aktywów, włączając w to grunty, nieruchomości, dzieła sztuki czy udziały w publicznych spółkach. Obliczenia nie uwzględniają bankowych rachunków, do których nie miała dostępu. Ranking obejmuje w niektórych przypadkach małżonków sklasyfikowanych osób (jeśli aktywnie biorą oni udział w rodzinnej działalności, łączą swoje aktywa albo prowadzą wspólne interesy).

Walmart to największa na świecie firma pod względem przychodów. W 2017 roku wyniosły one 485 mld dol. Jej założycielem był Sam Walton. Alice Walton, jedna ze spadkobierczyń zmarłego w 1992 roku biznesmena, wzbogaciła majątek rodziny o kolekcję dzieł sztuki o wartości 500 mln dol.

Rodzina Waltonów wyprzedziła w rankingu Davida i Charlesa Kochów, którzy posiadają majątek o wartości 88,9 mld funtów. Należąca do nich energetyczna grupa Koch Industries jest drugą największą prywatną firmą na świecie.

Kolejne miejsca na liście zajęli Jeff Bezos, Bill Gates, Warren Buffett, Bernard Arnault z rodziną, Mark Zuckerberg, rodzina Mars, Amancio Ortega oraz Carlom Slim Helu.

>>> Polecamy: Niszczący paradoks współczesności: żyjemy zarówno w świecie nadmiaru, jak i niedoboru [OPINIA]