Wiceminister finansów Paweł Gruza zapytany przez "Rz" o to, czy "mocne uszczelnienie systemu podatkowego nie odbije się na ochocie do inwestowania przez firmy, odpowiadział: "Wykonaliśmy prace, która była konieczna".

"Absolutnie konieczne było odbudowanie źródeł dochodu budżetowego. Liberalne podejście do płacenia podatku dochodowego przez korporacje powoli się kończy. W zamian dajemy narzędzia zarządzania ciężarem podatkowym, np. poprzez ulgę na badania i rozwój, na inwestycje itd." - mówił "Rz" Gruza. "Będą kolejne odsłony ulg" - zapowiedział Gruza.

Na pytanie, "czego w ostatnich miesiącach dokonaliście w kwestii ulg inwestycyjnych dla przedsiębiorców", Gruza ocenił, że "polskie regulacje właściwie promowały import technologii i innowacji z innych państw, zamiast promować kreację tego typu wartości w kraju. Dzisiaj pracujemy na IP boxem". "Przedsiębiorca, który wytworzy patent, będzie mógł z niego korzystać przez wystawianie faktur na licencję za patent" - wyjaśnił w gazecie.

"Kolejna odsłona to drobna ulga dla mikroprzedsiębiorców, dotyczy jednorazowej amortyzacji niektórych nowoczesnych maszyn" - dodał. (PAP)