Mogherini poinformowała, że kolejne 21 mln euro Unia Europejska wyasygnuje wkrótce na program kontroli żywności i rozwój zrównoważonych upraw rolnych.

„Chcielibyśmy nawiązać z Kubą bliższe stosunki, oparte na zasadach otwartego i szczerego dialogu i wzajemnego poszanowania” – powiedziała szefowa unijnej dyplomacji, podkreślając, że wtorkowe spotkanie to „niezwykle ważny krok, przenoszący wzajemne relacje na zupełnie nowy poziom”.

Podczas spotkania, w którym ze strony unijnej oprócz Mogherini uczestniczył komisarz ds. współpracy międzynarodowej Neven Mimica, a ze strony kubańskiej minister spraw zagranicznych Bruno Rodriguez Parrilla, omówiono stan wzajemnych relacji w ramach umowy dotyczącej dialogu politycznego i współpracy, podpisanej w listopadzie 2017 r.

Umowa ta obejmuje współpracę w takich dziedzinach jak zrównoważony rozwój, rozbrojenie, kontrola przepływu broni i prawa człowieka. Dotychczas ratyfikowało ją 13 krajów UE.

Ta ostatnia kwestia uważana jest za szczególnie drażliwą i wymagającą dużej ostrożności ze strony UE ze względu na drastyczną i nieprzystającą do unijnych standardów politykę tłumienia wszelkich przejawów opozycji wobec komunistycznych władz w Hawanie. Dlatego też porozumienie zawiera klauzulę, która umożliwia zawieszenie jego postanowień w przypadku poważnego naruszenia praw człowieka przez władze kubańskie.

Chęć Hawany do zawarcia ściślejszych politycznych i gospodarczych związków z Unią odczytywana jest przez wielu komentatorów jako próba stworzenia przeciwwagi dla coraz bardziej restrykcyjnego podejścia administracji prezydenta USA Donalda Trumpa do władz Kuby. W ubiegłym tygodniu amerykański wiceprezydent Mike Pence powiedział, że Kuba, gdzie dziedzictwo tyranii komunistycznej jest nadal żywe, „powinna zostać wyzwolona”.

Unia Europejska jest głównym inwestorem zagranicznym na Kubie, jej środki zasilają głównie turystykę i budownictwo.

W 2017 r. eksport UE na Kubę osiągnął poziom ponad 2 mld euro, import handlowy z Kuby 471 mln euro.(PAP)