Główny Urząd Statystyczny podał we wtorek w szybkim szacunku, że Produkt Krajowy Brutto w I kwartale 2018 roku wzrósł o 5,1 proc. rok do roku oraz o 1,6 proc. w ujęciu kwartalnym wobec wzrostu w IV kwartale 2017 roku na poziomie 4,9 proc. w ujęciu rocznym.

O te dane zapytana została w Polsat News minister finansów Teresa Czerwińska. "My co prawda w budżecie założyliśmy, dość realistycznie powiedziałabym - bo budżet nie jest od optymizmu, tylko od realizmu - 3,8, natomiast spodziewaliśmy się tego, że gospodarka nas tutaj pozytywnie zaskoczy" - powiedziała minister.

Pytana, czy sądzi, że tendencja wzrostowa utrzyma się do końca roku, Czerwińska podkreśliła, że gospodarka rozwija się w cyklach. "W tej chwili z naszych prognoz - nie tylko z naszych - wynika, że właściwie tej chwili jesteśmy na szczycie koniunktury. W związku z tym te wahania - mówimy przecież o wyniku za pierwszy kwartał - są imponujące" - mówiła. "Dobrze by było, gdybyśmy utrzymali być może niższe, ale stabilne tempo wzrostu" - wskazała szefowa resortu finansów. (PAP)