Mamy z Węgrami podobną wizję UE - Unii, która jest konkurencyjna, rozwijająca się gospodarczo, nieprotekcjonistyczna, która ma legitymację demokratyczną zakorzenioną w woli parlamentów narodowych - mówił szef MSZ Jacek Czaputowicz po spotkaniu z ministrem SZ Węgier Peterem Szijjarto.

Czaputowicz powiedział, że z szefem węgierskiego MSZ rozmawiał w czwartek m.in. o wspólnej wizji współpracy w ramach Unii Europejskiej. "Doszliśmy do wniosku, że mamy podobną wizję Unii Europejskiej - to jest Unia Europejska konkurencyjna, rozwijająca się gospodarczo, nieprotekcjonistyczna, która ma legitymację demokratyczną, zakorzenioną w woli parlamentów narodowych" - oświadczył minister spraw zagranicznych.

Jak dodał, mamy z Węgrami również "podobne stanowisko" w najważniejszych kwestiach związanych z UE. Wskazał m.in. na wieloletnie ramy finansowe. "Będziemy dążyli do utrzymania zasadniczej roli funduszu spójności, wspólnej polityki rolnej, a także widzimy potrzebę rozwoju innych dziedzin UE" - podkreślił szef MSZ.

Czaputowicz poinformował, że z szefem węgierskiego MSZ rozmawiał również m.in. na temat kontaktów i relacji dwustronnych Polski i Węgier. "Generalnie można powiedzieć, że nasze kontakty dwustronne rozwijają się bardzo dobrze" - oświadczył.

Minister dodał, że razem Szijjarto zdecydowali się na popieranie inicjatywy rozwoju infrastruktury transportowej, kolejowej i drogowej między państwami. Szefowie dyplomacji rozmawiali również o zacieśnianiu współpracy kulturalnej Polski i Węgier.

Czaputowicz powiedział, że podziękował również i pogratulował Szijjarto "bardzo udanego" przewodnictwa Węgier w Grupie Wyszehradzkiej, które potrwa do końca czerwca.

>>> Czytaj też: Polska jest dopiero ósmą gospodarką Unii. Jakie państwa mają największy udział w PKB UE?