Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 71,96 USD - niżej o 24 centy.

Brent w dostawach na lipiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 65 centów do 78,92 USD za baryłkę.

Na giełdzie paliw w Szanghaju ropa w dostawach na wrzesień tanieje o 0,2 proc., do 484,3 juanów za baryłkę.

W poniedziałek prezydent USA Donald Trump podpisał dekret nakładający nowe sankcje na Wenezuelę po tym, gdy w niedzielnych wyborach na stanowisko prezydenta został ponownie wybrany lider PSUV Nicolas Maduro.

Analitycy Barclays oceniają, że produkcja ropy w Wenezueli może spaść poniżej 1 mln baryłek dziennie w nadchodzących miesiącach - z 1,5 mln baryłek dziennie notowanych w kwietniu.

Mniej ropy naftowej może też trafiać na rynki paliw z Iranu, który jest trzecim największym producentem ropy w OPEC.

Prezydent Donald Trump 8 maja ogłosił, że Stany Zjednoczone wycofują się z umowy nuklearnej światowych mocarstw z Iranem z 2015 r. USA przygotowują się do nałożenia nowych sankcji na Iran, a te mogą znacząco ograniczyć eksport irańskiej ropy.

W takiej sytuacji inwestorzy czekają na reakcję OPEC i sojuszników kartelu, w tym Rosji, które zgodnie w wcześniej podpisanymi umowami dostarczają na rynki od kilkunastu miesięcy mniejsze ilości ropy.

Kilkanaście dni temu minister energii Zjednoczonych Emiratów Arabskich oceniał, że trzej eksporterzy ropy z OPEC - Arabia Saudyjska, Kuwejt i Zjednoczone Emiraty Arabskie - razem mają wystarczające wolne moce wydobywcze, aby zadziałać na rynki w razie braku dostaw irańskiej ropy jak "bufor".

Na rynkach pojawiają się spekulacje, czy w przypadku mniejszych dostaw ropy z Wenezueli oraz Iranu, OPEC i inni dostawcy ropy zgodzą się ewentualnie na złagodzenie cięć dostaw swojej ropy podczas czerwcowego spotkania kartelu.

Tymczasem w USA spadły zapasy ropy - Amerykański Instytut Paliw (API) podał, że zapasy te zmniejszyły się w ub. tygodniu o 1,33 mln baryłek.

Eksperci prognozują, że zapasy surowca zmniejszyły się w ubiegłym tygodniu o 2 mln baryłek.

W środę raport o zapasach paliw w USA poda Departament Energii USA (DoE) - po 16.30.

Ropa na NYMEX we wtorek staniała w kontraktach na VI o 11 centów do 72,13 USD/b. Kontrakty te wygasły tego samego dnia.(PAP Biznes)