W opublikowanym w czwartek wywiadzie dla "Corriere della Sera" wiceszef KE zaznaczył, że "UE i jej rynek funkcjonują, jeśli wszyscy przestrzegają tych samych reguł". "Dlatego istnieją instytucje, którym państwa oddały pewne kompetencje, włącznie z nadzorem nad budżetem" - wskazał. "My przedstawiamy propozycje, zadaniem rządów jest podjęcie decyzji" - dodał Dombrovskis.

W wywiadzie zamieszczonym dzień po desygnowaniu Contego na premiera rządu dwóch eurosceptycznych ugrupowań, Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd, wiceszef KE odniósł się też do wyrażanych w ich szeregach głosów, że KE nie została przez nikogo wybrana. "Cała Komisja musi zostać zaaprobowana przez Parlament Europejski, wybrany przez obywateli. Nie powiedziałbym, że nie zostaliśmy wybrani" - zauważył Dombrovskis.

Według niego ważne jest to, by włoski rząd utrzymał "odpowiedzialną politykę budżetową i makroekonomiczną". "Włochy mają bardzo wysoki poziom długu publicznego, drugi najwyższy po Grecji. Ważne jest, by kontynuowały rozważną politykę, by zredukowały deficyt i obniżyły dług" - wskazał.

Dombrovskis zastrzegł, że na temat ewentualnych zmian w tegorocznym budżecie UE porozmawia z przyszłym rządem w Rzymie. "Po Brexicie trwa dyskusja na temat przyszłości Europy, istotne jest, by kraje członkowskie wniosły swój wkład. Europejska solidarność przynosi wszystkim korzyści" - zauważył wiceszef KE.

Zwrócił też uwagę, że w związku z kryzysem migracyjnym KE zaproponowała Włochom ochronę granic i relokację uchodźców. Przyznał, że lepiej sprawdziło się to w przypadku Grecji. "Ale was nie porzuciliśmy" - podkreślił Dombrovskis.