W czwartek w budynku Sejmu doszło do przepychanek pomiędzy protestującymi a Strażą Marszałkowską w związku z próbami wywieszenia za oknem przez Iwonę Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych transparentu informującego o prowadzonym przez nich proteście.

"Z jednej strony mamy wydarzenie, które zasadniczo ma wpływ na prace Kancelarii Sejmu i staramy się w jakiś sposób respektować i odnosić do postulatów osób protestujących, do ich żądań, do ich potrzeb; z drugiej (strony) mamy pewne fundamentalne zasady bezpieczeństwa" - oświadczył Grzegrzółka na briefingu prasowym.

"Nie jest tajemnicą, że wszystko, co dzieje się teraz w Kancelarii Sejmu - z racji tego, że jesteśmy niefortunnym gospodarzem tego protestu - będzie przypisywane nam i na nasz rachunek. Dlatego w jakiejś mierze te kwestie bezpieczeństwa muszą mieć swoją wagę, musimy dmuchać na zimne" - przekonywał dyrektor CIS.

Wskazał, że strajk opiekunów niepełnosprawnych "zmienia swój charakter, zmienia się ekspresja osób protestujących", dlatego Kancelaria Sejmu oraz Straż Marszałkowska musi się do tego dostosowywać.

Podkreślił, że mając na względzie bezpieczeństwo osób protestujących w Sejmie, nie można było nie podejmować żadnych działań. Pytany, dlaczego użyto siły wobec kobiet próbujących wywiesić transparent, dyrektor CIS powiedział, że "nie ma łatwej oceny tego co się wydarzyło". "Są określone sytuacje, w których strażnik marszałkowski lub inny pracownik Kancelarii Sejmu musi się w nich odnaleźć" – zaznaczył Grzegrzółka.

Zwrócił uwagę, że gdyby w Sejmie podczas protestu doszło do jakiegoś niebezpiecznego wydarzenia, a Straż Marszałkowska lub urzędnicy Kancelarii Sejmu nie podjęliby stosownych działań, to – jak powiedział – "wszyscy będą mieli poważne pytania do Kancelarii Sejmu, do postawy Straży Marszałkowskiej". Grzegrzółka przekonywał, że Kancelarii Sejmu nie zależy na wyciszaniu protestu. "Nie nastąpi żadna ingerencja w trwający protest" – zadeklarował dyrektor CIS.

>>> Czytaj też: Fiskus może blokować firmowe konta, teraz chce poznać też adresy IP