Dow Jones Industrial traci 0,7 proc., S&P 500 w dół o 0,6 proc., Nasdaq Comp. 0,5 proc. pod kreską.

Prezydent USA Donald Trump poinformował w czwartek po południu w liście do przywódcy Korei Północnej, iż zaplanowane na 12 czerwca historyczne spotkanie obu polityków nie dojdzie do skutku.

"Z przykrością stwierdzam, bazując na Pańskim ostatnim oświadczeniu, wypełnionym ogromnym gniewem i otwartą wrogością, że uważam obecnie za niestosowne, by długo planowane spotkanie się odbyło" - napisał Trump.

Dodał, że "pewnego dnia" chciałby ostatecznie spotkać się z Kimem.

Koreańczycy z Północy kontynuowali w czwartek rozbiórkę poligonu nuklearnego.

"Uważam, że (decyzja Trumpa - PAP) będzie niosła skutki z perspektywy pewności/niepewności (dla gospodarki - PAP) (...) nie wiadomo dokąd zmierza polityka. Ryzyka geopolityczne naprawdę niosą implikacje dla biznesu" - ocenił Raphael Bostic, prezes Fed z Philadelphii. Dodał, że obecnie 3 podwyżki stóp proc. w USA w 2018 r. będą wystarczające.

Nieoczekiwana deklaracja Trumpa osłabiła dolara i umocniła rynek długu.

Względem koszyka (indeks DXY) dolar traci 0,35 proc. EUR/USD powiększył przejściowo wzrosty do 1,175 (+0,45 proc.).

Wcześniej euro umacniało się kosztem słabości dolara na fali gołębiego protokołu z ostatniego posiedzenia Fed.

Rentowność 10-latek USA i Niemiec spada o 3-4 pb do 2,96 proc. i 0,47 proc.

W Europie, zniżkują walory sektora motoryzacyjnego, wzrosty notują natomiast ich konkurenci z USA, po niespodziewanej decyzji USA o rozpoczęciu procedury nałożenia ceł na importowane samochody osobowe i ciężarówki. Wysokość barier na razie nie jest znana, choć przecieki prasowe wskazują na górną barierę nawet 25 proc. Proces przygotowywania rekomendacji ws. stawek może potrwać miesiące.

Aktualne stawki celne na importowane pojazdy wynoszą 2,5 proc. dla aut osobowych i 25 proc. na samochody ciężarowe.

W 2017 r. import aut do USA był warty 176 mld USD.

Decyzje USA przerywają kilkudniowe zawieszenie broni w globalnej wojnie handlowej i zostały skrytykowane przez kraje, które zostaną najbardziej dotknięte ewentualnymi taryfami (m.in. Japonia, Korea Pd, Meksyk). Europejscy producenci aut "przyglądają" się rozwojowi wydarzeń.

Chiny tymczasem planują cięcia kolejnych ceł - tym razem na szereg dóbr konsumpcyjnych razem z planowaną obniżką barier na samochody od początku lipca - wynika z nieoficjalnych informacji BBG. W listopadzie Pekin ściął cła na 187 kategorii towarów konsumpcyjnych.

Po południu i pod wieczór głos zabiorą m.in. gubernator Banku Anglii Mark Carney, prezes Fed z Nowego Jorku William Dudley oraz P. Harker z Fed z Fed Filadelfia.

FED GOTOWY NA PRZESTRZELENIE CELU INFLACYJNEGO

Opublikowany w środę wieczorem protokół z majowego posiedzenia Fed został odebrany na rynku jako względnie gołębi.

Większość członków Fed w maju uważała za właściwe, by podwyżka stóp procentowych nastąpiła "wkrótce", co zdaniem obserwatorów w zasadzie przesądza kwestię podwyżki stóp proc. w czerwcu.

Uwagę zwrócił także fragment dokumentu, w którym bankierzy wskazali, iż przestrzelenie celu inflacyjnego mogłoby "być pomocne" w zakotwiczeniu oczekiwań inflacyjnych.

"Decydenci z Fed (...) mogą być gotowi na tolerowanie niewielkiego przestrzelenia celu, zanim wzbudzi to ich obawy. Taka interpretacja wydaje się obniżać oczekiwania, iż Rezerwa będzie działać zbyt agresywnie względem podwyżek stóp proc. w tym roku. Rynki zrewidowały oczekiwania na 4 podwyżki stóp w 2018 r. do maksimum trzech" - ocenił Michael Hewson, analityk CMC Markets.

PROTEKCJONIZM I SPOWOLNIENIE WZROSTU W CENTRUM UWAGI EBC, DANE Z NIEMIEC NIE ZACHWYCIŁY

Ryzyka ze strony czynników o charakterze globalnym, w tym groźba protekcjonizmu, zwiększają niepewność co do perspektyw gospodarki eurolandu - wynika z protokołu z kwietniowego posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego.

"Nie można zatem wykluczyć mocniejszego osłabienia popytu" - uważa bank.

Kwietniowe obawy EBC potwierdzają napływające od tamtej pory dane makro. Po niższych od oczekiwań odczytów indeksów PMI za maj, kolejne słabe dane napłynęły z Niemiec.

Końcowe wyliczenie PKB potwierdziło wzrost w I kw. '18 rzędu 0,3 proc. kdk, o połowę wolniej niż w IV kw ub. roku.

Eksport Niemiec spadł w I kw. 2018 r. najmocniej od ponad 5 lat - o 1 proc.

Indeks nastrojów niemieckich konsumentów GfK na czerwiec wyniósł 10,7 pkt. wobec 10,8 pkt. miesiąc wcześniej - podała niemiecka grupa badań rynkowych GfK. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 10,8 pkt.

PODWYŻKA STÓP W TURCJI NIE ZAŻEGNAŁA KRYZYSU WALUTOWEGO

Środowa, nadzwyczajna podwyżka stóp proc. w Turcji o 300 pb. (do 16,50 proc.) jedynie na chwilę przyniosła ulgę tamtejszej walucie.

Kurs USD/TRY rośnie w czwartek od porannych minimów o 4,5 proc. w okolice 4,8, wobec 5-proc. spadku po decyzji banku centralnego (CTB) i 4,9253 historycznych maksimach ze środy.

Większość obserwatorów wskazuje, że interwencja CTB jest spóźniona i zbyt mało stanowcza. Najbliższe, regularne posiedzenie banku zaplanowano na 7 czerwca.

Kluczowe dla dalszych losów liry będą również przedterminowe wybory parlamentarne 24 czerwca. W ub. tygodniu prezydent Turcji Recep Erdogan zapowiadał, że zamierza wziąć większą odpowiedzialność za politykę pieniężną Turcji, jeśli w przyszłym miesiącu wygra wybory.

Opublikowany w czwartek program obecnie rządzącej AKP zakłada utrzymanie niezależności banku centralnego. Sam Erdogan zadeklarował wzmocnienie gospodarki rynkowej po wyborach, trwałe zmniejszenie deficytu C/A, "nowe, poważne" środki przeciwko inflacji.

Polityk oświadczył w środę, że Turcja będzie przestrzegać międzynarodowych standardów w polityce monetarnej po najbliższym głosowaniu.

ROPA TRZECIĄ SESJĘ Z RZĘDU POD KRESKĄ

Baryłka WTI w dostawach na czerwiec w Nowym Jorku traci trzecią sesję z rzędu, o 1,2 proc. do po 70,9 USD. Brent w dostawach na lipiec na w Londynie tanieje o 1,2 proc. do 78,8 USD.

W centrum uwagi rynku pozostają spekulacje o ewentualnym rozluźnieniu polityki cięć wydobycia przez grupę OPEC+, wobec perspektyw niższej podaży surowca z Wenezueli (sankcje, zapaść gospodarcza,) czy Iranu (sankcje).

OPEC+ mogą "lekko obniżyć" kwoty cięć wydobycia, jeżeli w czerwcu ugrupowanie dojdzie do wniosku, że rynek ropy powrócił do równowagi - powiedział w czwartek - poinformował w czwartek minister energii Rosji A. Novak.

W Stanach Zjednoczonych systematycznie rosną z kolei zapasy surowca (+6,5 proc. YTD), wobec problemów z przepustowością rurociągów transportujących ropę z głębi kraju do nadmorskich rafinerii przy ciągle rosnącym, rekordowym wydobyciu już ponad 10 mld b/d.