Viorica Dancila przypomniała, że to pierwsze konsultacje międzyrządowe w historii relacji między Polską i Rumunią. "Stanowią one z jednej strony odzwierciedlenie naszych wspólnych dziejów, z drugiej - bardzo dobrego i coraz lepszego etapu naszej obecnej współpracy" - oceniła szefowa rumuńskiego rządu.

Według niej piątkowe rozmowy dotyczyły m.in. obronności, bezpieczeństwa, integracji europejskiej, spraw zagranicznych i wewnętrznych, turystyki i rolnictwa. "Mieliśmy bardzo dobrą ocenę poziomu, na którym znajdują się stosunki polsko-rumuńskie. Z satysfakcją odnotowaliśmy szczególne zaangażowanie Rumunii i Polski w zakresie bezpieczeństwa i obronności" - dodała Dancila.

Jak mówiła, wraz z premierem Mateuszem Morawieckim podkreślili także obecność wojskową żołnierzy obu państw w ramach wielonarodowych batalionowych grup bojowych NATO; przypomniała, że od zeszłego roku w Polsce służą - w Batalionowej Grupie Bojowej NATO - rumuńscy żołnierze, a polscy są obecni "w zmechanizowanej jednostce w Rumunii".

Zadeklarowała, że jej kraj chciałby pogłębić bardzo dobrą współpracę z Polską również w innych dziedzinach, m.in. w gospodarce. Jak zauważyła, odnotowano tendencję wzrostową w polsko-rumuńskich stosunkach gospodarczych i handlowych. "Musimy wesprzeć to pozytywne zjawisko. W tym celu zorganizujemy w Bukareszcie forum gospodarcze, które będzie wyrażeniem naszej woli pogłębienia stosunków dwustronnych w tym zakresie" - powiedziała Dancila.