"Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker przesyła gratulacje Janezowi Janszy, którego dobrze zna, liderowi zwycięskiej Słoweńskiej Partii Demokratycznej. Szef KE jest pewien, że przyszły rząd Słowenii wniesie istotny wkład w nasze wspólne wysiłki na rzecz budowy demokratycznej i silniejszej Unii Europejskiej" - powiedział rzecznik KE Margaritis Schinas na konferencji w Brukseli.

Dodał, że KE nie zamierza komentować konstytucyjnego procesu tworzenia nowego rządu na Słowenii, który dopiero się zaczyna.

W niedzielnych wyborach partia Janszy uzyskała 25 proc. poparcia, czyli 25 mandatów w liczącym 90 miejsc parlamencie.

Centrolewicowa, antysystemowa Lista Marjana Szarca (LMS) zajęła drugie miejsce z wynikiem 12,6 proc. głosów. Na trzecim miejscu plasują się Socjaldemokraci (10 proc.), na czwartym z wynikiem 9,7 proc. socjalliberalna SMC byłego premiera Miro Cerara, a na piątym Zjednoczona Lewica (9,1 proc.).

Reklama

Zgodnie z tymi rezultatami LMS może liczyć na 13 miejsc w parlamencie, a SMC na 10, podobnie jak Zjednoczona Lewica i Socjaldemokraci.

Potwierdziły się prognozy, że żadne z ugrupowań nie ma szans na samodzielną większość i w Słowenii będzie musiał powstać rząd koalicyjny.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)