"Współtworzymy bezpieczeństwo światowe w ramach NATO. Jesteśmy silnym i wiarygodnym partnerem. Poważnie traktujemy zobowiązania. Cieszy dzisiejsza deklaracja poparcia państw bałtyckich dla naszych starań o stałą bazę wojskową USA w Polsce. Solidarność jest fundamentem NATO" - napisał na Twitterze szef MON.

Państwa bałtyckie popierają starania Warszawy o stałą bazę wojskową USA w Polsce - poinformowała w poniedziałek agencja dpa, odnotowując wypowiedzi na spotkaniu szefów rządów tych państw w Tallinnie.

Estoński premier Juri Ratas podkreślił, że "obecność USA w regionie Polski i państw bałtyckich jest ważna z punktu widzenia Estonii". Szef rządu Litwy Saulius Skvernelis powiedział: "Myślę, że my wszyscy jesteśmy zainteresowani obecnością Stanów Zjednoczonych w naszym regionie. Otrzymujemy przez to dodatkową gwarancję bezpieczeństwa, większe odstraszanie".

Dpa odnotowuje, że poparcie wyraził także premier Łotwy Maris Kuczinskis oraz że polski minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz na tej samej konferencji prasowej nazwał obecność USA najważniejszym odstraszaniem oraz podkreślił, że trzeba zrobić więcej, aby USA pozostały zakotwiczone w tym regionie. (PAP)