Informacje takie podał m.in. włoski dziennik "La Repubblica". Napisał, że w PE podejmowane są próby utworzenia nowej frakcji konserwatywnej pod wodzą PiS, który chce namówić (premiera Węgier Viktora) Orbana, żeby opuścił Europejską Partię Ludową (EPL). Negocjacje z nimi prowadzą włoskie partie - Liga i Ruch Pięciu Gwiazd. Według innych spekulacji medialnych PiS rozważa również znalezienie się w przyszłym PE we frakcji Europejskiej Partii Ludowej.

Informacje dot. nowej frakcji potwierdza jeden z europosłów zajmujących wysokie stanowisko w PE. "Rzeczywiście, rozmowy się toczą w tej sprawie z kilkoma partiami. Trudno dziś przesądzać, jaki będzie wynik, ale niektóre z tych rozmów są bardzo obiecujące. W PE mogłaby powstać nowa, silna frakcja prawicowa" - mówi PAP parlamentarzysta.

Europoseł Ryszard Czarnecki (PiS) informuje, że w PE toczą się różne rozmowy dotyczące różnych kierunków politycznych. "Bardzo wstępne, a ewentualne porozumienie ws. kształtu grup w przyszłym PE to prawdopodobnie kwestia przyszłego roku" - mówi PAP.

Jak dodaje, dla PiS opcje są dwie - powrót do członkostwa w Europejskiej Partii Ludowej albo znaczące poszerzenie frakcji EKR na prawicy.

"Przypomnę tylko dwa fakty. W przeszłości, w pierwszej kadencji PE po wejściu Polski do UE, byliśmy wraz z Ligą, wtedy jeszcze nazywała się Ligą Północną, w jednej frakcji - Unii na rzecz Europy Narodów. Po drugie, wszyscy europosłowie PiS poparli kandydata Ruchu Pięciu Gwiazd na wiceprzewodniczącego PE. Było to jesienią ubiegłego roku. W starciu między posłanką reprezentującą FDP, czyli niemieckich liberałów, a przedstawicielem Ruchu Pięciu Gwiazd wszyscy europosłowie PiS, zgodnie z ustaleniami, głosowali na Włocha" - zaznaczył. Dodał, że współpraca PiS z tymi dwiema włoskimi partiami zawsze się dobrze układała.

"Oczywiście trudno oceniać, co będzie w przyszłości. To tylko jeden ze scenariuszy. Nie można też wykluczać, że PiS stałby się członkiem frakcji Europejskiej Partii Ludowej" - zaznaczył.

Obecnie trzonem frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) są Brytyjczycy (21 członków) i Polacy (18 członków).

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w maju 2019 roku.

>>> Czytaj też: "Financial Times": Firmy z Polski wchodzą na dojrzałe rynki Zachodu