Warszawa, 12.06.2018 (ISBnews) - Dzięki inwestycjom w ramach Programu rozwoju petrochemii PKN Orlen do 2023 roku spółka będzie mogła produkować w przyszłości "jeszcze bardziej zaawansowane" produkty petrochemiczne, ocenia PKN Orlen.
"Inwestycje wpłyną na wydłużenie łańcucha wartości PKN Orlen. Pozwolą w przyszłości myśleć o wejściu w jeszcze bardziej zaawansowane produkty petrochemiczne charakteryzujące się wysoką stopą zwrotu" - czytamy w komunikacie.
"Nowe inwestycje pozwolą jeszcze bardziej zintegrować segment Rafinerii z produkcją petrochemiczną i w większym stopniu zdywersyfikować przychody koncernu pomiędzy obszarami Rafinerii, Petrochemii, Detalu, Energetyki i Upstreamu" - dodano.
W ocenie spółki, rozwój petrochemii to dla PKN Orlen "naturalny kierunek".
"W ten sposób koncern zostaje w branży, skupia się na podstawowym biznesie. Dla konsumenta oznacza to pewność w przyszłości, że produkty codziennego użytku, jak reklamówka czy plastikowa butelka zostały wytworzone przez polską firmę, a nie koncern zagraniczny" - czytamy dalej.
Silna polska petrochemia oznacza z kolei - według Orlenu - silną polską gospodarkę. Sektor chemiczny, w tym petrochemia, jest bowiem jednym z najważniejszych sektorów Polskiej gospodarki, generującym około 73,5 mld zł (to równowartość 18% wydatków budżetowych zaplanowanych na 2018 rok) i zapewniającym blisko 0,5 mln miejsc pracy (to 4-krotność liczby mieszkańców Płocka), wyliczono w materiale.
"Potencjał wzrostu innych gałęzi gospodarki, które rozwijają się wraz z ekspansją sektora chemicznego w Polsce szacuje się na ok. 12,6 mld zł. Z kolei łączny efekt dla gospodarki to nawet 29 mld zł rocznie. Za taką kwotę można nabyć 33 samoloty Boeing 787 Dreamliner" - wskazała spółka.
"Rozwój petrochemii ma też niebagatelny wpływ na wskaźniki zatrudnienia. Stworzenie jednego miejsca pracy w branży chemiczno-wydobywczej skutkuje stworzeniem do 7-8 miejsc pracy w skali całej gospodarki. Oznacza to, że planowane powstanie ok. 400 miejsc pracy w PKN Orlen w związku z realizacją programu rozwoju petrochemii, może wygenerować ponad 2 800 miejsc pracy w skali całej gospodarki" - czytamy dalej.
Realizowane inwestycje wpisują się również w europejskie i światowe trendy rozwoju aut napędzanych alternatywnymi źródłami energii. Prognozowany wzrost znaczenia petrochemii, jako głównego źródła dostaw produktów niezbędnych do budowy i zasilania tego typu pojazdów, umożliwi nam sprostanie wyzwaniom związanym z rozwojem elektromobilności, podsumowano.
PKN Orlen podał dziś, że przyjęty Program rozwoju petrochemii do 2023 r., o wartości nakładów inwestycyjnych 8,3 mld zł, pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych tego segmentu o ok. 30%. Realizacja programu ma dać wzrost EBITDA o szacunkowo 1,5 mld zł rocznie.
Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 95,36 mld zł w 2017 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.
(ISBnews)