W warunkach kryzysu gospodarczego - zaznaczył Tusk - ludzie szukają rozsądku, odpowiedzialności, przewidywalności. Dodał, że szczególnie bezcenną cechą rządu i PO jest właśnie przewidywalność i odpowiedzialność. "Nie fantastyczne projekty, nie dumnie brzmiące slogany propagandowe, tylko taka codzienna, ceniona w życiu rodzinnym, w gospodarstwie, w firmie odpowiedzialność w czasach trudnych" - powiedział szef rządu.

"Jeśli dzisiaj Polacy mają tak duże zaufanie do PO, to m.in. dlatego, że szukamy ludzi odpowiedzialnych, którzy kierują się zdrowym rozsądkiem, a nie doktryną i ideologią" - dodał. Tusk mówił, że PO ma wielką szansę, ale też wielkie zadanie - jak sprostać zaufaniu jeszcze większej grupie ludzi niż w czasie wyborców w 2007 r., zwłaszcza że zadania są - jak podkreślił - bez porównania trudniejsze niż pokonanie PiS, Samoobrony i LPR.

"Przeciwnik, z jakim przyjdzie nam się mierzyć przez najbliższe miesiące, a może i lata, jest przeciwnikiem bez porównania bardziej perfidnym i groźby związane z jego obecnością dotykać będą życia wielu ludzi. Ten przeciwnik to kryzys gospodarczy" - podkreślił premier.