"Świętujemy doskonały wynik razem z naszymi klientami z Polski: przewieźliśmy w sumie 60 mln pasażerów na naszych trasach w polskiej siatce połączeń. W ciągu 14 lat nasza oferta rozwinęła się i dziś pozwala odkrywać 30 krajów w Europie i poza nią" - powiedział, cytowany w komunikacie, Andras Rado odpowiedzialny za komunikację korporacyjną w Wizz Air.

Spółka przypomniała, że pierwszy lot Wizz Aira odbył się z Katowic w maju 2004 roku. Od tego czasu linia rozwijała siatkę połączeń, oferując obecnie w sumie 160 tras do 30 krajów z ośmiu lotnisk w Polsce.

Reklama

Do 25 wzrosła liczba samolotów przewoźnika w polskiej flocie po umieszczeniu w tym roku dwóch nowych maszyn w Warszawie i Katowicach.

"Z ponad 10,5 mln miejsc w sprzedaży na polskich trasach, liczba miejsc w ofercie Wizz Aira wzrosła o 19 proc. w porównaniu do poprzedniego roku, co wpływa na rozwój polskiej gospodarki oraz stymuluje rynek pracy w branży lotniczej i hotelarskiej, wspierając tym samym rocznie ponad 6000 miejsc pracy i zatrudniając ponad 1000 osób w Wizz Air" - napisała spółka.

Jak dodano, na ten rok linia przewidziała 21 nowych połączeń z Polski, m.in. z Katowic do Porto (Portugalia), Monachium (Niemcy), Faro (Portugalia), czy z Warszawy do Podgoricy (Czarnogóra).

W Polsce Wizz Air lata z ośmiu lotnisk m.in. z Warszawy, Katowic, Gdańska, Wrocławia, Krakowa. Według danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego linia w ub.r. przewiozła blisko 7,7 mln podróżnych (to o 1,083 mln pasażerów więcej niż w 2016 r.), odnotowując tym samym 21,39-proc. udział w polskim rynku.

Spółka przekazała, że od rozpoczęcia swojej działalności w 2004 roku w sumie przewiozła ponad 155 mln pasażerów na pokładach swoich samolotów. Flota przewoźnika to 100 samolotów typu Airbus A320 i A321 latających z 27 baz na ponad 600 trasach łączących 141 lokalizacji w 44 krajach.

Wizz Air jest spółką notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Londynie jako WIZZ oraz zrzeszoną w FTSE 250 i FTSE All-Share Indices. Linia należy do Zrzeszenia Międzynarodowego Transportu Lotniczego (IATA). (PAP)

autor: Aneta Oksiuta